Jak je to s pojištěním auta z půjčovny? - Cestování nás baví

Jak je to s pojištěním auta z půjčovny?


K zámku pohodového (bezproblémového) půjčení auta jsou dva klíče

 • půjčit si auto ve spolehlivé půjčovně (a to rozhodně neznamená v “drahé” autopůjčovně)
  (V jedné lekci našeho online kurzu ukazuji, jak najdete a poznáte kvalitní půjčovnu. Podívejte se na video.)
  .
 • a půjčit si ho se správným pojištěním

Je to jenom hra

Bez ohledu na to, zda si auto půjčujete bez pojištění či s pojištěním, autopůjčovna má svá auta pojištěná vždycky. A má je pojištěná velmi dobře.

Existuje několik možností, kolik za půjčení auta zaplatíte a je jenom na vás, pro kterou možnost se rozhodnete.

My si auto půjčujeme buď bez pojištění, anebo s minimálním pojištěním (za ten nejlevnější tarif). Ale pozor – půjčit si auto bez pojištění, to by byla finanční sebevražda, takoví blázni zase nejsme. Proto máme sjednané “nezávislé” pojištění, které kryje podstatně více pojistných rizik než pojištění od půjčovny. A navíc je o dost levnější.


1. Auto s minimálním pojištěním (či bez pojištění)

Pokud si auto půjčíte s minimálním pojištěním či bez pojištění, půjčovna si na vaší platební kartě zablokuje určitou částku, která se liší podle půjčovny a typu půjčovaného auta. Může to být třeba 1.000 €, ale i podstatně více.

Tato částka je zálohou na vaši spoluúčast pro případ poškození vozu. A nemusí se jednat o dopravní nehodu. Může to být poškrábaný lak, prasklé sklo, ulomený stěrač či poničený ráfek.

Autopůjčovna si ohlídá sebemenší poškození a bude po vás požadovat úhradu. Tu si strhne z vaší karty, avšak max. do výše vaší spoluúčasti (zablokované částky). I kdybyste auto totálně zničili, víc nezaplatíte. Půjčovna na tom v žádném případě neprodělá, protože má auto samozřejmě pojištěné.

Tuto variantu ovšem rozhodně nedoporučuji, leda že byste měli vlastní (nezávislé) pojištění – více se dozvíte o pár odstavců níže.


2. Auto s běžným pojištěním

Od výše uvedené varianty se liší tím, že v ceně půjčovného bude zahrnuto i pojištění, které kryje většinu škodních událostí. Ale protože je toto pojištění sjednané u pojišťovny (ne u půjčovny) a protože půjčovna chce mít s likvidací pojistné události co nejméně práce, i v tomto případě si na vaší kartě zablokuje relativně vysokou zálohu jako vaši spoluúčast pro případ škodní události. Pokud ke škodní události dojde, půjčovna si odpovídající část z této zálohy strhne a škodní událost si s pojišťovnou vyřídíte vy.

Je to obvyklý postup a nemusíte mít obavu, že by vám pojišťovna škodu neuhradila. Leda byste nedodrželi pojistné podmínky, např. jízda pod vlivem alkoholu a podobně.

POZOR: Pozorně si přečtěte smluvní podmínky, respektive odstavec, kde se píše co všechno není pojištěné. Obvykle to je: poškození podvozku či ráfku, proražení pneumatiky, natankování špatného paliva nebo ztráta klíčů.


3. “All inclusive” pojištění

Je to nejdražší, ale zároveň nejpohodlnější varianta, jak s půjčit auto. Půjčovna si na platební kartě nestrhne žádnou zálohu, máte pojištěné všechny škodní události, které vás napadnou a při vrácení vozu neřeší žádný škrábanec či jiné poškození.Online kurz: POPRVÉ V AUTOPŮJČOVNĚ

 • Jak si správně půjčit auto,
 • jak nenaletět trikům autopůjčoven
 • a jak za půjčovné nezaplatit zbytečně mnoho
se dozvíte v nejpodrobnějším online kurzu v ČR POPRVÉ V AUTOPŮJČOVNĚ.
Zjistěte více

Rozdíly v cenách za půjčení auta

Pokud nebudete chtít půjčit auto s prémiovým pojištěním, bude vás zaměstnanec půjčovny přesvědčovat (možná vás i postraší, co všechno se vám bez něj může přihodit), abyste si ho dokoupili. 

Podívejte se na ceny za týdenní půjčení auta se základním (Basic), středním (Medium) nebo prémiovým (Premium) pojištěním.

Uvádím obecný příklad a v tuto chvíli není podstatné, o jakou půjčovnu se jedná.

Týdenní půjčení auta stojí 94 € (2.400 Kč), včetně základního pojištění (Basic)

 • za lepší pojištění (Medium) si k ceně půjčovného připlatíte 87 € (2.222 Kč)
 • a za nejlepší pojištění (Premium) si k ceně půjčovného připlatíte 141 € (3.601 Kč)

Shrnutí: Za týdenní půjčení auta s pojištěním můžete zaplatit

 • 2.400 Kč
 • nebo 4.622 Kč
 • nebo 6.001 Kč

4. Naštěstí existuje ještě jedna varianta

Tou variantou je nezávislé pojištění, které si sjednáte u specializované pojišťovny.  Můžete si sjednat pojištění krátkodobé (jenom na pár dní) anebo roční.

My jsme volili roční pojištění (platné pro cesty v Evropě) a zaplatili jsme za něj 1.230 Kč. V ceně pojištění navíc máme:

 • až sedm řidičů
 • natankování špatného paliva
 • ztracené klíče
 • vybití baterie
 • poškození oken, podvozku, střechy, pneumatik a světlometů

9 Comments

 1. Ondra napsal:

  Dobrý den,

  u jaké externí pojišťovny jste auto nechali pojistit, prosím? Našel jsem nějaké zahraniční, ale budto poskytovali pojištění jen rezidentům vybraných zemí (a Česko mezi nimi nebylo), nebo se naopak nedalo pojistit auto v naší destinaci..

  Díky

 2. Filip napsal:

  Dobrý den,

  Chtěl bych se zeptat, jestli zda s http://www.icarhireinsurance.com/ již nemusíte v pujcovne priplacet za CDW, jelikoz je obsazeno ve vašem pojištění?

  Děkuji.

  Filip

 3. Filip napsal:

  Dobrý den,
  Děkuji moc, nenašel jsem v pojistných podmínkách krytí za škodu způsobenou osobě (zranění ne materiální). Prosím kryje ho také? Případně do jaké výše?
  Děkuji.
  Filip

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend