Jak je to s pojištěním auta z půjčovny? - Cestování nás baví

Jak je to s pojištěním auta z půjčovny?


K zámku pohodového (bezproblémového) půjčení auta jsou dva klíče

 • půjčit si auto ve spolehlivé půjčovně (a to rozhodně neznamená v “drahé” autopůjčovně)
  (V jedné lekci našeho online kurzu ukazuji, jak najdete a poznáte kvalitní půjčovnu. Podívejte se na video.)
  .
 • a půjčit si ho se správným pojištěním

Je to jenom hra

Bez ohledu na to, zda si auto půjčujete bez pojištění či s pojištěním, autopůjčovna má svá auta pojištěná vždycky. A má je pojištěná velmi dobře.

Existuje několik možností, kolik za půjčení auta zaplatíte a je jenom na vás, pro kterou možnost se rozhodnete.

My si auto půjčujeme buď bez pojištění, anebo s minimálním pojištěním (za ten nejlevnější tarif). Ale pozor – půjčit si auto bez pojištění, to by byla finanční sebevražda, takoví blázni zase nejsme. Proto máme sjednané “nezávislé” pojištění, které kryje podstatně více pojistných rizik než pojištění od půjčovny. A navíc je o dost levnější.


1. Auto s minimálním pojištěním (či bez pojištění)

Pokud si auto půjčíte s minimálním pojištěním či bez pojištění, půjčovna si na vaší platební kartě zablokuje určitou částku, která se liší podle půjčovny a typu půjčovaného auta. Může to být třeba 1.000 €, ale i podstatně více.

Tato částka je zálohou na vaši spoluúčast pro případ poškození vozu. A nemusí se jednat o dopravní nehodu. Může to být poškrábaný lak, prasklé sklo, ulomený stěrač či poničený ráfek.

Autopůjčovna si ohlídá sebemenší poškození a bude po vás požadovat úhradu. Tu si strhne z vaší karty, avšak max. do výše vaší spoluúčasti (zablokované částky). I kdybyste auto totálně zničili, víc nezaplatíte. Půjčovna na tom v žádném případě neprodělá, protože má auto samozřejmě pojištěné.

Tuto variantu ovšem rozhodně nedoporučuji, leda že byste měli vlastní (nezávislé) pojištění – více se dozvíte o pár odstavců níže.


2. Auto s běžným pojištěním

Od výše uvedené varianty se liší tím, že v ceně půjčovného bude zahrnuto i pojištění, které kryje většinu škodních událostí. Ale protože je toto pojištění sjednané u pojišťovny (ne u půjčovny) a protože půjčovna chce mít s likvidací pojistné události co nejméně práce, i v tomto případě si na vaší kartě zablokuje relativně vysokou zálohu jako vaši spoluúčast pro případ škodní události. Pokud ke škodní události dojde, půjčovna si odpovídající část z této zálohy strhne a škodní událost si s pojišťovnou vyřídíte vy.

Je to obvyklý postup a nemusíte mít obavu, že by vám pojišťovna škodu neuhradila. Leda byste nedodrželi pojistné podmínky, např. jízda pod vlivem alkoholu a podobně.

POZOR: Pozorně si přečtěte smluvní podmínky, respektive odstavec, kde se píše co všechno není pojištěné. Obvykle to je: poškození podvozku či ráfku, proražení pneumatiky, natankování špatného paliva nebo ztráta klíčů.


3. “All inclusive” pojištění

Je to nejdražší, ale zároveň nejpohodlnější varianta, jak s půjčit auto. Půjčovna si na platební kartě nestrhne žádnou zálohu, máte pojištěné všechny škodní události, které vás napadnou a při vrácení vozu neřeší žádný škrábanec či jiné poškození.Online kurz: POPRVÉ V AUTOPŮJČOVNĚ

 • Jak si správně půjčit auto,
 • jak nenaletět trikům autopůjčoven
 • a jak za půjčovné nezaplatit zbytečně mnoho
se dozvíte v nejpodrobnějším online kurzu v ČR POPRVÉ V AUTOPŮJČOVNĚ.
Zjistěte více

Rozdíly v cenách za půjčení auta

Pokud nebudete chtít půjčit auto s prémiovým pojištěním, bude vás zaměstnanec půjčovny přesvědčovat (možná vás i postraší, co všechno se vám bez něj může přihodit), abyste si ho dokoupili. 

Podívejte se na ceny za týdenní půjčení auta se základním (Basic), středním (Medium) nebo prémiovým (Premium) pojištěním.

Uvádím obecný příklad a v tuto chvíli není podstatné, o jakou půjčovnu se jedná.

Týdenní půjčení auta stojí 94 € (2.400 Kč), včetně základního pojištění (Basic)

 • za lepší pojištění (Medium) si k ceně půjčovného připlatíte 87 € (2.222 Kč)
 • a za nejlepší pojištění (Premium) si k ceně půjčovného připlatíte 141 € (3.601 Kč)

Shrnutí: Za týdenní půjčení auta s pojištěním můžete zaplatit

 • 2.400 Kč
 • nebo 4.622 Kč
 • nebo 6.001 Kč

4. Naštěstí existuje ještě jedna varianta

Tou variantou je nezávislé pojištění, které si sjednáte u specializované pojišťovny.  Můžete si sjednat pojištění krátkodobé (jenom na pár dní) anebo roční.

My jsme volili roční pojištění (platné pro cesty v Evropě) a zaplatili jsme za něj 1.230 Kč. V ceně pojištění navíc máme:

 • až sedm řidičů
 • natankování špatného paliva
 • ztracené klíče
 • vybití baterie
 • poškození oken, podvozku, střechy, pneumatik a světlometů

17 Comments

 1. Ondra napsal:

  Dobrý den,

  u jaké externí pojišťovny jste auto nechali pojistit, prosím? Našel jsem nějaké zahraniční, ale budto poskytovali pojištění jen rezidentům vybraných zemí (a Česko mezi nimi nebylo), nebo se naopak nedalo pojistit auto v naší destinaci..

  Díky

  • Václav napsal:

   Dobrý večer, z těch známější půjčoven se nejčastěji zmiňují tyto:

   http://www.worldwideinsure.com
   http://www.icarhireinsurance.com

   My máme pojištění http://www.icarhireinsurance.com.

   Napište mi, pokud vás bude cokoli dalšího zajímat.

   Václav

   • Ida napsal:

    Dobrý den, icarhireinsurance nemá zahrnuté pojištění ušlého zisku pro půjčovnu po dobu co se vůz nemůže využit k další zápůjčce kvůli opravě v případě nehody. Pojistovna worldwideinsure – ještě nevím, poslala jsem tam dotaz, nejsem si jistá zda někdo odpoví. Jiné podobné pojistovny v UK toto mají zahrnuté, ale zatím všechny co jsem našla, jsou pro jištění pronájmu jen pro UK rezidenty. Jestli někdo víte o jiné pojištovna která toto má zahrnuté, prosím o informaci, děkuji moc

    • Václav napsal:

     Dobrý den Ido, díky za váš komentář. Toto jsme si nikdy neuvědomili. Ani v žádné diskuzi jsme nezaregistrovali, že půjčovna může požadovat ušlý zisk v případě, že auto bude nepojízdné.

 2. Filip napsal:

  Dobrý den,

  Chtěl bych se zeptat, jestli zda s http://www.icarhireinsurance.com/ již nemusíte v pujcovne priplacet za CDW, jelikoz je obsazeno ve vašem pojištění?

  Děkuji.

  Filip

 3. Filip napsal:

  Dobrý den,
  Děkuji moc, nenašel jsem v pojistných podmínkách krytí za škodu způsobenou osobě (zranění ne materiální). Prosím kryje ho také? Případně do jaké výše?
  Děkuji.
  Filip

  • Václav napsal:

   Správná otázka 🙂

   Přiznám se, že to nevíme. Nikdy jsme neřešili, protože cestujeme s pojištěním AXA EXCELENT (odpovědnost na zdraví do 25 mil. Kč a odpovědnost na majetku do 10 mil. Kč)

   Hezký den
   Václav

   • Filip napsal:

    Axa Exelent nekryje škody způsobené řízením vozidla, jsou ve výluce.

    • Václav napsal:

     Díky za info. Napíšeme dotaz do několik autopůjčoven i do icarhireinsurence a zeptáme se, jak to je. Dám vám vědět 🙂

    • Jirka M napsal:

     Krásný den. Pojištění Axa Excelent, nebo jakékoli jiné cestovní pojištění, nezahrnuje škody způsobené provozem vozidla, ať už na majetku nebo na zdraví. Od toho je V ČR i v Evropě Povinné ručení = Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
     Takže na tyto škody by měla být vždy pojištěna společnost, která vozy vlastní půjčuje (I soukromá osoba). Je to povinné zákonné pojištění a bez toho auto nesmí do provozu.
     Druhá věc pak je havarijní pojištění, které kryje škody na voze půjčovny.
     A nás jako uživatele půjčených vozů by měla zajímat hlavně tato pojištění, protože my ručíme hlavně za tuto škodu. A tam pak záleží, jestli ten kdo nám auto půjčuje je havarijně pojištěn a jakou má ve smlouvě spoluúčast v případě škody. Protože tu budeme primárně hradit my jako uživatelé.
     A na toto se bohužel u běžných českých pojišťoven pojistit nedá. Resp.nevím o pojišťovně, která by to plnila. Většina z nás má pojistku odpovědnosti v běžném životě. Ale tam jsou tyto škody také ve výlukách. Stejně jako u cestovního pojištění.
     Jestli to tedy chápu dobře, tak zde:
     http://www.icarhireinsurance.com/
     se dá toto riziko pojistit, je to tak?
     A to po celé Evropě?
     Děkuji

     • Václav napsal:

      Dobrý večer Jiří, díky za váš komentář a dotaz.

      Auta z půjčoven samozřejmě havarijní pojištění mají, ale autopůjčovny po řidičích požadují velmi vysokou spoluúčast. Výjimkou je tzv. all inclusive tarif, u kterého je spoluúčast nulová. V případě jakékoli škody nic neplatíte a neřešíte.

      Dojde-li k sebemenšímu poškození vozu (škrábanec, prasklinka na skle, ..), autopůjčovna se bude dožadovat náhrady škody a na její úhradu použije zálohu zablokovanou na platební kartě (spoluúčast u malého obvykle začíná na 600 €, u větších aut i na 2.000 €). Škodu hradíte max. do výše spoluúčasti. Spoluúčast lze pojistit, např, u http://www.icarehireinsurence.com. V takovém případě škodní událost nahlásíte na http://www.icarhireinsurance.com a ta vám ji (po doložení nutných náležitostí) proplatí.

      Základní verze pojištění spoluúčasti (excess) platí po celé Evropě.

      Václav

 4. Jana napsal:

  Dobry den,
  Zajimalo by me, jak je to s temi dalsimi řidiči. Potřebuji půjčit auto na týden v Irsku. Ale nejsem si jista, jestli bude stačit limit na me kreditní kartě. Proto mozna nakonec bude auto na někoho jiného, ale já budu řidičem (zaplatíme druheho řidiče). Bude toto pojisteni platit i v případě, ze bude vytvořené na moje jméno, ale auto bude napsané na hlavniho rodiče s kreditkou? Ridit budu jenom ja.
  Předem díky

  • Václav napsal:

   Dobrý den Jano, každá půjčovna má podmínky nastavené lehce jinak. Obvykle platí: na koho je smlouva napsaná, ten auto řídí a toho kreditní karta je požadována. Pokud už nyní víte, že auto bude řídit jiná osoba, budete si muset zaplatit druhého řidiče nebo si auto půjčit v tarifu, kde druhý řidič je už v ceně. A pozor na kreditku: Budete potřebovat debetní kartu. To je ta, na které můžete jít do mínusu. Jinou kartu půjčovny (až na výjimky) neakceptují.

   Víte-li u které půjčovny si auto budete půjčovat, napište a zaptejte se, jak vysokou zálohu budou požadovat a uvidíte, zde na to vaše kreditka zvládne 🙂

   Hezký den
   Václav

   • Tonda napsal:

    To je zvláštní tak první zkušenost s rentalcars, ale tam nám debetku vzít odmítli s tím, že kdybychom to rezervovali přímo přes ně, tak debetky berou, ale že rentalcars vyžadují pouze kreditky, takže jsme po dlouhých dohadech a hledání jiných půjčoven jsme nakonec museli připlatit jejich full pojištění (samozřejmě dražší než samotné půjčení auta)…Ano, sice nám to celý přišlo jako blbost, ale bohužel když mají rentalcars všude zdůrazňované kreditky, tak se s nima pak dohaduj. Tvářit se, že je naše debetka kreditka nás nenapadlo, hlavně proto, že všude jinde nám v pohodě ji vždycky v pohodě vzali, přestože ty kreditky téměř všude v obchodních podmínkách mají…

   • Jindra napsal:

    Debetní karta: Co to je? Debetní kartu dostane klient ke svému běžnému bankovnímu účtu. Tato karta umožňuje čerpání finančních prostředků do výše finančních prostředků, které klient na tomto účtu má.

    Více na https://www.e15.cz/kreditni-debetni-karta-wiki

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend