Adventní trhy v Miláně – snadno a pohodlně – Cestování nás baví

Adventní trhy v Miláně – snadno a pohodlně


Adventní trhy v Miláně – snadno a pohodlně

Výlet do Milána jsme neplánovali. Ale objevily se letenky za 900 Kč s odletem v sobotu a návratem v neděli. To se nám líbilo. Cílem nebyl velký výlet, ale prostě jen chuť vyrazit na adventní trhy. Neplánovali jsme předem, co bychom chtěli v Miláně vidět a zažít, výletu jsme nechali volný průběh. Plánovali jsme jen jedno – návštěvu Bergama v den odletu. Bergamo je totiž od letiště co by kamenem dohodil.

Návštěvu Milána můžeme s klidem doporučit každému začínajícímu cestovateli. Přestože nepřistanete v Milánu, ale v 50 km vzdáleném Bergamu, do Milána se dostanete velmi snadno.

Původně jsme chtěli letět z Prahy, ale nakonec jsme se rozhodli letět z Berlína. Sice to tam máme o cca 60 minut dál, ale časy odletu a návratu byly mnohem příznivější než z Prahy.

Zatímco naši známí, kteří letěli z Prahy, byli už v neděli večer doma, my jsme tou dobou ještě procházeli vánoční uličky Bergama, ochutnávali pizzu a popíjeli bombardino.

Měli jsme štěstí na počasí. V sobotu bylo 8 stupňů a sluníčko. Večer jsme si zašli na večeři, poseděli jsme v zahrádce, nechybělo pivko, víno a aperol spritz. Lidí bylo plno, nálada uvolněná a veselá.

V neděli už sice sluníčko nesvítilo, ale nepršelo a ani nebyla zima.


Kde v Berlíně zaparkovat

Parkujeme na některém z parkovišť, které se nachází v blízkosti letiště a kde je v ceně parkování i doprava na letiště a zpátky. Nejsme zase takoví dobrodruzi, abychom parkovali někde na berlínském sídlišti či na bezplatném (a nehlídaném) parkovišti.

Nejlepší parkoviště pokaždé hledáme na

 1. mapách Google (stačí napsat např. Parking airport Berlin Schoenefeld)
 2. na vyhledávači www.parkvia.com

Každou chvíli nabízí nějaké parkoviště parkování za akční cenu. Parkování tak objednáváme tam, kde je cena právě nejnižší. Jedinou podmínkou je vysoký počet pozitivních referencí. Vážně bereme pouze nezávislé reference, které najdeme na mapách Google. Tyto reference nemá provozovatel parkoviště možnost ovlivnit (např. skrýt ty negativní).

Parkovali jsme na Dein Stellplatz P1, Hufenweg 16 a za dvoudenní parkování jsme zaplatili 21€.


Do Milána letadlem levněji než autobusem

Do Milána jsme letěli na jednu noc. V Bergamu jsme přistáli v sobotu cca v 8:30 hod. a zpět odlétali v neděli ve 22:15 hod. Za zpáteční letenku, zpáteční dopravu z Bergama a ubytování ve 4* hotelu se snídaní jsme zaplatili 2.100 Kč.

Na Slevomatu byl k sehnání autobusový výlet do Milána ve stejném termínu. Také na jednu noc, ale celkem na 4 dny (z toho dvě noci v autobuse). Cena výletu byla o 800 Kč vyšší, tedy 2.900 Kč.


Jak z Bergama do Milána

Cesty z letiště Bergamo do Milána se nelekejte. Přeprava je zajištěna autobusy přibližně osmi společnosti. Jízda v jednom směru stojí 6 €. My jsme se rozhodli pro společnost Terravision. Její autobusy jezdí každých 20 minut.

Jízdenky jsme si koupili na internetu a zvolili jsme čas odjezdu v 9:20 hod. (letadlo přiletělo v 8:30 hod.). I kdyby mělo letadlo zpoždění, Terravision vám garantuje, že vás vezme některý z následujících spojů.

Do autobusu nejprve nastupují cestující, kteří mají lístky z předprodeje. Řidič autobusu pak na místě vyprodává případnou volnou kapacitu.

Jestliže stihnete autobus už v 9:00 hod., existuje velká pravděpodobnost, že pojedete bez problémů dřívějším spojem. Je to obvyklé chování přepravních společností.

Pokud byste letěli do Bergama ve vedlejší sezóně a jízdenku si kupovali až na místě, určitě ji seženete a do Milána odjedete prvním spojem. Hned po výstupu z letištní budovy se na nás vtrhli naháněči dvou společnosti a nabízeli nám volnou kapacitu ve svých autobusech.


Kde se ubytovat

Ubytování v Miláně není zrovna levné. Zvolili jsme  4* hotel Palmanova. Ne proto, že to byl 4* hotel, ale protože to byl jeden z nejlevnějších hotelů v Miláně, který byl zároveň blízko zastávky metra.

Přestože fotografie hotelu a pokojů vypadaly víc než dobře, hodnocení hotelu na Bookingu bylo velmi slabé. Dalo se tušit, že něco nebude v pořádku. Dobře jsme věděli do čeho jdeme a proto nás realita nepřekvapila. Kde tenhle hotel sebral čtyři hvězdičky netušíme, možná si je udělil sám. Pokud by měl projít standardní mezinárodní certifikací, stěží by získal tři. Ale personál byl příjemný, snídaně dobrá a stejně šlo jen o přespání 🙂

Ve velkoměstech obvykle platí: Vyšší ceny za ubytování zaplatíte v centru či jiných turisticky atraktivních lokalitách. Pokud nemusíte mít z hotelového pokoje výhled na některou z dominant města, ubytujte se kdekoli, kde je v dosahu zastávka veřejné dopravy, ideálně metra.


Ceny jízdného v Miláně

Ideální je přeprava metrem. Pravděpodobně vystačíte s jízdním pásmem M1 až M3.

 • Jízdenka stojí 2 € a platí 90 od označení ve vstupním turniketu.
 • Denní jízdenka stojí 7,40 € a třídenní stojí 12 €.

POZOR:

 • Pokud budete informace o dopravě googlit, najdete celou řadu článků s informacemi, které již nejsou aktuální
 • Od 15. června platí nový systém integrované dopravy.
 • Aktuální informace včetně cen naleznete na webu Nuovosistematariffario.atm.it.

Jízdenky koupíte v automatu na každé zastávce metra. Platit můžete i kartou.

A POZOR podruhé:

Metro jezdí pouze do jedné hodiny v noci. Přesvědčily se o tom naše děti, které v noci šlapaly do hotelu pěšky skoro 7 kilometrů 🙂


Nákup lístků do katedrály. Pozor na turistickou past

Protože se složení naší skupiny neustále měnilo, rozhodli jsme se vstupenky do katedrály koupit až na místě.

Hned vedle katedrály je pokladna, kde si lístky můžete koupit. Ale ze čtyř druhů vstupenek si zde koupíte pouze tu nejdražší variantu (Fast track) za 25 €. Tato pokladna je velmi dobře označená.

Když popojdete pár metrů a zajdete k pokladně v kamenné budově (mimochodem velmi špatně označené), za 13 € koupíte vstupenku na ty samé atrakce (vstup do katedrály, krypty, archeologického muzea, muzea, na střechu katedrály, …). Vstupenka platí tři dny.

Takže pokud nechcete platit zbytečně vysokou cenu, kupte si lístek u správné pokladny 🙂

A nebo si kupte vstupenky online na oficiálním webu duomomilano.it.

Základní ceny jsou :

 • 3 € – vstup pouze do katedrály
 • 10 € – vstup pouze na střechu (po schodech)

Kombinované vstupné (Culture pass) do katedrály, krypty sv. Charlese, archeologické oblasti, musea Duomo, kostela sv. Gottarda a na výstavu

 • 8 € – základní vstupné
 • 13 €  – včetně vstupu na střechu (po schodech)
 • 17 € – včetně vstupu na střechu (výtahem)
 • 25 € – Fast track

Fast track pokladna, Katedrála Duomo, Miláno


Do katedrály jedině se vstupem na střechu

Jako nejzajímavější nám přišlo vstupné za 13 €, které obsahovalo vstupy na všechny atrakce, včetně střechy. Samotný vstup do katedrály je levný (3 €), ale to největší lákadlo představuje návštěva střechy. Doporučujeme si vstup na střechu koupit, stojí to za to.

Má to ovšem jedno ale. Pokud je špatné počasí, je vstup na střechu zavřený. Už taky víme proč. Na střeše to dost klouže a při dešti nebo sněhu je to tam nebezpečné.


Tak trochu jiné vánoční trhy

Vůbec si nevybavujeme, že bychom někde slyšeli nějaké koledy. Svařák si v Miláně koupíte obtížně, alespoň my jsme na něj narazili pouze na jediném místě.

Koupit si nějakou baštu do ruky taky nebylo zrovna jednoduché, nabídka byla velmi omezená. Adventní trhy v Miláně byly takové poklidné a jiné, než jak je známe z Prahy či Vídně. Na nás byly takové málo vánoční.


Večerní Miláno

Z adventních trhů jsme lehce vyrazili (v rámci časových možností) procourat město. Navštívili jsme červenou tvrz, čínskou čtvrť a na závěr večera poseděli a něco popili v restaurační zahrádce uprostřed Milána.

Odpoledne i celý večer byl nabitý. Večerní Miláno se nám líbilo. Je to stejné asi jako ve všech velkých městech, město večer ožívá a má úplně jinou atmosféru než během dne.

Je toho hodně, co jsme v Miláně neviděli a kde jsme nebyli, ale s tím jsme do Milána letěli. Měl to být pohodový výlet, kde jsme chtěli nasát atmosféru vánočního Milána.


Přesun do Bergama

V neděli jsme se přesunuli na letiště Bergamo a odsud veřejnou dopravou do Bergama.

Lístky na autobus koupíte na informacích v budově letiště. Najdete je na samém konci haly, na pravé straně od východu z budovy letiště (pokud stojíte čelem ven). Ale můžete je koupit v automatu přímo na zastávce před budovou letiště nebo v autobuse. Platit můžete hotovostí nebo platební kartou.

Ceny jízdného

 • Jedna jízda: 2,40 €
 • 10 jízd: 20 €
 • Celodenní jízdenka: 5,40 €
 • Třídenní jízdenka: 7 €

Přímo naproti východu z letiště je po levé straně zastávka autobusu, který vás odveze do Bergama (cca 6 km). Můžete vystoupit v „novém“ městě nebo dojet až na konečnou a vystoupit ve starém městě. Každé z míst má něco do sebe. My jsme se rozhodli pro staré město.


Co nám chybělo v Milánu, zažili jsme v Bergamu

Atmosféra starého města se nám zalíbila hned, jakmile jsme do něj vstoupili. Prošli jsme relativně dlouhou, vánočně ozdobenou uličkou. Ona ta ulička zase tak dlouhá nebyla, ale byly na ní takové ty obchůdky, které si ihned získaly naši pozornost. Dobré jídlo a konečně i slavné bombardino 🙂 A taky se ozývala vánoční hudba. Tahle atmosféra nám byla rozhodně bližší. Příjemná změna ve srovnání s Milánem.


Kolik vás bude stát výlet do Milána

Pokud si počkáte na levné letenky, můžete si udělat cenově dostupný výlet. Odlétat můžete  z Prahy nebo z Brna a ze všech okolních letišť (Berlín, Wroclaw, Katovice, Bratislava, Vídeň, Norimberk).

 • Za zpáteční letenky zaplatíte do 1.000 Kč.
 • Za zpáteční jízdenku z Bergama do Milána zaplatíte 305 Kč. Do Milána jezdí několik autobusových společností. Vždy se jedná o přepravu bez přestupu.
 • Za ubytování se snídaní zaplatíte od 800 Kč /noc
 • Celodenní jízdenka na metro vás přijde na 190 Kč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *