Výlet bez cestovky do nádherné Barcelony – Cestování nás baví

Výlet bez cestovky do nádherné Barcelony


Výlet do Barcelony  bez cestovky jsme plánovali delší dobu. Uteklo pět let od chvíle, kdy jsme v tomhle městě byli poprvé a už tehdy nám bylo jasné, že se do Barcelony musíme zase vrátit. Vybrali jsme termín 13. až 15. listopadu a připojilo se k nám 11 zájemců o společný výlet.


Byla to láska na první pohled

Když jsme před pěti lety začínali s leteckými výlety po Evropě, byla Barcelona v pořadí třetím velkým evropským městem, které jsme navštívili. První byl Řím a druhý Londýn.

Ale Barcelona byla úplně jiná. Barevná, živá, veselá. Přístav i pláž přímo ve městě. Gaudího architektura, výborné jídlo i pití, ohromná koncentrace barů, restaurací, bister. Tržnice s neskutečným výběrem všeho, městská promenáda Las Ramblas, magická fontána Magic Fountain of Montjuïc, klášter Monserat, světový skvost Sagrada Família a k tomu španělská mentalita. V Barceloně jsme strávili čtyři nabité dny. Pak jsme na ni často vzpomínali a těšili se, jak si výlet zase někdy zopakujeme.


Neletíme sami

Když jsme loni zveřejnili na webu článek o našem výletu na Tenerife (zpáteční letenka za 650 Kč a ubytování v 4* hotelu s polopenzí za 750 Kč/os./noc), hodně lidí se ptalo: Jak to děláme, jak se sháníme levné letenky a že by také chtěli letět, ale mají strach.

Mladý člověk, který umí anglicky, často nechápe, proč se lidé bojí cestovat bez cestovky. Ovšem jinak je na tom naše generace, která je zvyklá jezdit celý život s cestovkou a kterou angličtina většinou obešla z velké dálky. Pro tuhle generaci, do které se počítáme i my, je často nepředstavitelné koupit si jen tak letenky, sehnat ubytování a vyrazit bez jakékoli podpory na letiště.

Uvědomili jsme si, že není vůbec žádný problém vzít sebou někoho dalšího a naživo mu ukázat, jak to funguje na letišti, jak se přepravovat po městě, jak si půjčit auto v půjčovně, atd… A tak jsme s sebou hned na začátku dubna vzali 22 začínajících cestovatelů na Korfu. Za letenky a ubytování na dvě noci jsme každý v průměru zaplatili 1.350 Kč.

Do nádherné Barcelony nás odletělo 13. Sešla se bezva parta.

Společný výlet do Barcelony


S cestovkou nebo bez cestovky?

Do Barcelony můžete letět s cestovkou a za třídenní výlet zaplatíte od 6.000 do 10.000 Kč. Pokud si počkáte na levnou letenku a vyrazíte sami (tedy ve dvou), za zpáteční letenku obvykle zaplatíte kolem 1.000 Kč. Za ubytování v dobře hodnoceném hotelu se snídaní zaplatíte cca 2.000 Kč/os./2 noci.

Výlet bez cestovky vás přijde o cca 50% levněji.

Pokud poletíte do Barcelony s cestovkou na poznávací zájezd, zaplatíte obvykle víc, než za běžný zájezd. Ale o nic se nebudete muset starat. Průvodce se o vás postará, budete mít pevně daný program i zajištěnou dopravu mezi atrakcemi.

Když si výlet zorganizujete sami, budete mít při tvorbě programu volnost, budete pány situace, budete mít prostor pro improvizaci a během pobytu toho stihnete a zažijete mnohem více. Přípravu programu nebereme jako nutné zlo, ale jako radost.

Přípravu programu máme rádi. Čteme průvodce, cestopisy a prohlížíme cestovatelská videa. Na výlet jsme daleko lépe připraveni a o atrakcích toho často víme víc, než běžný účastník zájezdu s cestovní kanceláří.


Odkud se do Barcelony létá

Přímým letem můžete letět z Prahy, Berlína, Krakova a z Vídně. Letenky z Prahy patří k těm nejdražším.


Poprvé letíme z Vídně

Z Českého Švýcarska to do Vídně máme opravdu hodně daleko. Dál už to asi nikdo mít nemůže. Když jsme odlétali na Korfu z Berlína, připojilo se k nám dost lidí z Moravy. Řekli jsme si, že to Moravákům oplatíme a poletíme tentokrát z Vídně, ať mají na letiště blíž.

Z Vídně jsme odlétali poprvé a vůbec nebyl čas letiště nějak prozkoumávat. Už na první pohled ale bylo jasné, že je to velké letiště. Mnohem větší než v Praze nebo v Berlíně. Vypadalo sympaticky a docela se nám líbilo.


Parkování ve Vídni. Žádná láce

Hledáním parkoviště s nejlepším poměrem cena/výkon jsme strávili hodně času.

Nejlepší volbou se nám zdálo parkoviště TIGER s cenou 5€/den. Doprava není zajištěna mikrobusy, jak to bývá obvyklé, na letiště se každý musí dopravit sám. To ale není problém, protože parkoviště sídlí hned vedle zastávky vlaku, která je od letiště vzdálená 2 zastávky (6 minut). Jízdenky můžete koupit online nebo na místě v automatu. Jedna jízda stojí 1,80 €.

První vlak jel ve 4:30 a letadlo odlétalo v 6:25. Jenže, pokud bychom po cestě nabrali zpoždění a vlak nám ujel, museli bychom čekat 30 minut na další. My jsme ale na letišti potřebovali být první, abychom začínajícím cestovatelům mohli pomoci s orientací na letišti. Takže jsme toto parkoviště zavrhli.

Cena za parkování na ostatních parkovištích začínala na 45 €/3 dny. Pro srovnání: v Berlíně platíme cca 20 € a ve Wroclawi cca 200 Kč.

Nakonec jsme zvolili parkoviště MAZUR (dobrá volba) a díky jedné fintě jsme za parkování zaplatili o 9€ méně.

 • Parkoviště nabízí slevu 20%, pokud parkujete 5 dní a déle, anebo když parkujete přes víkend.
 • My jsme z parkoviště odjížděli v pátek ve 23:45 hod., ale objednali jsme si ho až do soboty do 1:00 hod. a sleva byla naše 🙂 Místo 45 € jsme platili 36 €.

Parkoviště Mazur. Jednodušší už to být nemůže

U letiště jsme parkovali na desítkách parkovišť a všude to bylo +/- podobné. Přijedete, zajdete na recepci, tam ověří vaši rezervaci, řeknou vám, kde máte zaparkovat, vyplní kartičku, kterou se řidiči prokážete při zpáteční cestě na parkoviště.

Na parkovišti Mazur je to mnohem jednodušší. Parkoviště je bez jakékoli obsluhy. Parkování si objednáte předem. Na voucheru je QR kód, kterým si po příjezdu otevřete bránu. Najdete si volné místo a zaparkujete. Pak počkáte na příjezd autobusu na zastávce, která je v areálu parkoviště. Autobus přijede, vy nastoupíte a autobus vyráží na letiště.

Až se z výletu vrátíte, počkáte na zastávce č.1, na které svítí digitální cedule a na ní čas příjezdu. Až autobus přijede, nastoupíte a opět se nikomu nijak neprokazujete. Pokud by nastoupil někdo „cizí“, autobus ho odveze na parkoviště. Na parkovišti pak nasednete do auta, QR kódem si otevřete bránu a odjíždíte. Jednoduše geniální.


Jak se v Barceloně z letiště dostat do ubytování

Cesta z letiště patří k těm jednodušším. Buď pojedete metrem přímo z budovy terminálu nebo příměstským vlakem, který má stanici vedle terminálu. Příměstský vlak začíná jízdu v této stanici. Vyjíždí každých 30 minut.

Za jízdu metrem zaplatíte 4,60 € a do města se dostanete za 20 minut. Metro odjíždí každý 6 minut. Na této trase neplatí zvýhodněná turistická jízdenka T10.

Za jízdu příměstským vlakem zaplatíte 1,20 € (pokud si koupíte jízdenku T10), do města se dostanete za 25 minut. Jízdenka platí 75 minut a téměř jistě stihnete v rámci jedné jízdy přestup na metro (autobus), které vás doveze do ubytování.

Podrobnější informace najdete na výborném českém webu www.mesto-barcelona.cz nebo přímo na webu barcelonského dopravního podniku.


Jaké ubytování si v Barceloně vybrat

Barcelona je evropská TOP destinace a bohužel tomu odpovídají ceny ubytování. Před pěti lety jsme za ubytování ve 4* hotelu se snídaní zaplatili 500 Kč/os./noc. Nyní jsme za ubytování v 1* hotelu (ačkoliv měl pouze 1*, byl to výborný hotel) zaplatili 1.050 Kč/os./noc.

Suverénně nejlevnější ubytování seženete v hostelech (na pokoji vás bude spát až 16 osob) a za noc zaplatíte od 300 Kč/os./noc.

Při výběru ubytování nešetřete a vybírejte ubytování se snídaní. Ve finále vás to vyjde levněji, než se stravovat ve vlastní režii. Snídaně bývají skvělé a najíte se na celé dopoledne. Vybírejte ubytování, které je v dosahu zastávky metra. V takovém případě pak nemusíte řešit, jak daleko jste ubytovaní od centra. A určitě vybírejte ubytování, které má od předchozích hostů vysoké hodnocení. Čtěte recenze. Pokud se v recenzích objevuje chvála na dobré a bohaté snídaně, je to ubytování, které u nás získává plusové body.


Ubytování v Travellodge Barcelona Poblenou. Příjemné překvapení

Přesto, že jsme vybrali jedno z nejlevnějších ubytování, bylo pro nás asi nejdražší, které jsme kdy měli. A to máme za sebou spaní ve 4 a 5* hotelech s polopenzí.

Travellodge Barcelona Poblenou je 1* hotel, který nás všechny několikrát příjemně překvapil

 • Přestože byl check-in až v 15:00 hod, ubytovali nás v už 11:00 hod.
 • Snídaně byly výborné a překvapivě bohaté
 • S hotelem sousedí dlouhá městská promenáda s řadou posezení (hospůdky, bary atd.)

Tohle nám funguje, když odlétáme brzo ráno

Máme rádi, když do cílové destinace přiletíme ráno a odlétáme z ní až večer. V cílové destinaci tak můžeme využít čas na maximum. Má to ale jeden háček. Když odlétáte brzo ráno a máte to daleko na letiště, budete vzhůru celou noc před odletem.

Naši parťáci ihned vyrazili na průzkum města, my jsme zapadli do postele. Za dvě hodiny vstáváme a vyrážíme do víru velkoměsta. Zatím co se naši spoluvýletníci vrací v podvečer  do hotelu a usínají hned po Večerníčku, my si užíváme atmosféru večerní Barcelony, dobrého jídla a pití. Do postele se dostáváme před půlnocí.


Co vidět a zažít v Barceloně

Je toho hodně, co můžete v Barceloně vidět a zažít a netroufneme si vám dávat konkrétní návrhy. Existují české weby, kde najdete mnoho tipů. Další tipy vygoolíte nebo najdete v programech cestovních kanceláří, případně si koupíte průvodce Barcelonou.

Pokud to Barcelony poletíte poprvé, určitě vás neminou profláklé atrakce jako je Casa Batlló, Park Güell, gotická čtvrť Barri Gòtic, Camp Nou, Las Ramblas, magická fontána Magic Fountain of Montjuïc, klášter Montserrat.

Vstupenky na jednotlivé atrakce doporučujeme kupovat online, vyhnete se frontám na místě a budete mít jistotu, že se na atrakce dostanete.

Atrakcí číslo 1, kterou musí navštívit každý návštěvník Barcelony,  je z našeho pohledu Sagrada Família. Je to chrám, jaký nenajdete nikde jinde na světě. Jako z jiného světa či z budoucnosti.

Vstupenky objednejte online.

Ceny vstupenek

 • Základní vstupné: 435 Kč (17 €)
 • Vstupné s audioprůvodcem: 639 Kč (25 €), čeština chybí 🙂
 • Vstupné s průvodcem: 665 Kč (26 €)
 • Vstupné s audioprůvodcem a návštěvou Gaudího muzea: (27 €)
 • Vstupné s audioprůvodcem a jednou z věží: 818 Kč (32 €)


Vaší pozornosti by neměla ujít ani návštěva tržnice.


Z pláže do města

Na první den pobytu jsme neplánovali žádnou aktivitu. Budeme se courat po pláži a městě.

Na pláž to máme cca 800 metrů. Sluníčko svítí, ale na koupání to už není. Nasáváme atmosféru přítomného moře a sluníčka. K obědu si objednáváme fisch and chips a odmítáme místa u stolu. Jídlo si odnášíme na pláž. Okamžitě jsme obklopeni hejnem holubů. Scéna jak od Hitchcocka 🙂

Stmívá se tu o cca 90 minut později než v Čechách. Jdeme na Las Ramblas a pak odbočujeme do postranních uliček. Světla se rozsvěcí a atmosféra města se mění, uličky ožívají. Začínají se objevovat pouliční umělci.

Pozdě večer se vracíme do hotelu a hledáme nějaké místo, kde bychom mohli pojíst něco dobrého. Hned vedle hotelu nacházíme hodně dlouhou pouliční promenádu, kde to žije. Dáváme si paellu (12,50 €) a talíř šunky (5 €). Přestože paelly byla jedna porce, bylo jí dost pro dva. S lítostí nechávám jídlo na talíři, ale taková porce na noc, to nedám. Majitel restaurace sklízí stůl, ptá se proč jsem ji nesnědl. Snažím se vysvětlit, že to byla pro jednoho fakticky dost velká porce. Podívá se na mě a s úsměvem odpovídá: „Stojí to 12,50€, tak toho přece nemůže být málo“.

Večerní paela během výletu do Barcelony


Casa Battló, Güell Park a Magická fontána

Na druhý den máme naplánované tři atrakce. Metrem se přesouváme do středu města a jako první nás čeká Casa Battló.


Casa Battló

Casa Battló – jeden z architektonických skvostů Barcelony. Pyšní se ojedinělou třpytivou fasádou vytvořenou z barevné mozaiky se zvláštními vyčnívajícími okny neobvyklého obloukovitého tvaru. Pokud vám připomínají lebky, nejste daleko od pravdy. Při prohlídce vnitřních prostor vás uchvátí hra světla a stínů, která patří mezi Gaudího speciality.

Více se dozvíte na oficiálním webu a vstupenky koupíte online.

 • Základní vstupné:  635 Kč (25 €)
 • Se vstupem do salónku: 844 Kč (33 €)
 • Prémiové vstupné: 895 Kč (35 €)


Güell Park

Pak se pěšky přesouváme (40 minut) do Güell Parku. Přístup do parku je buď placený nebo zdarma v závislosti na tom, kam se chcete podívat. Turisticky nejatraktivnější část parku je placená – vstup pro dospělého vyjde na €10.

Park je veliký a návštěva bezplatné části zabere i čtyři hodiny. Placená část je mnohem menší a nejdete v ní to nejlepší z parku.

Hned u hlavního vchodu na Carrer Olot vás upoutají dvě menší budovy, které vypadají jako z pohádky – první vám připomene slona zvedajícího chobot a ta druhá houbu. V jejich architektuře se zračí typický Gaudího rukopis: stylové věžičky, hra s oblouky, práce s mozaikou a barevnost.

Po krásně zdobeném schodišti (jak jinak než typickou barevnou mozaikou) si fotíme sochu ještěra (mimochodem je jedním ze symbolů Barcelony) a pak pokračujeme nahoru do úchvatného sálu Sto sloupů. Podle původních plánů Gaudího zahradního města měl na tomto místě fungovat trh a zdejší dórské sloupy měly prodejcům poskytnout ochranu v horkých letních dnech.

Více se dozvíte na oficiálním webu.

Vstupné je 10 € a vstupenky koupíte zde.


Odpoledne procházíme město a užíváme si jeho pohodu. Večer se metrem přesouváme na Plaza Espanya a jdeme ke zpívající Magické fontáně. První polovina je taková nijaká. Zaznívají melodie, které neznáme. Vše se mění od okamžiku, kdy zazní Barcelona v podání Freddieho Mercuryho a Montserrat Caballé. Dál už hrají známé melodie, včetně symfonických skladeb. Celé představení trvalo hodinu. První polovinu jsme viděli s nadhledem ze schodů a z větší vzdálenosti. Na druhou polovinu jsme se přesunuli až přímo k fontáně. To už bylo mnohem lepší.

Fontána je mimo provoz od 7. ledna do 28. února. Ve vedlejší a hlavní sezóně je v provozu v různé dny v týdnu. Více se dozvíte zde.

Pokaždé jsou připravené jiné melodie. Co budou hrát v době vaší návštěvy se dozvíte zde.

Vstup je zdarma.


Den ještě nekončí

Sedáme na metro a od fontány se přesouváme k našemu hotelu, respektive na městskou promenádu v jeho těsné blízkosti. Jdeme si sednou na vínko a na tapas. Máme štěstí bar, který jsme si vybrali, je poloprázdný a hraje v něm příjemná muzika.

Tapas a španělské víno během výletu do Barcelony


Den poslední

V hotelu si v bezplatné úschovně necháváme batohy (je to obvyklá služba, kterou nabízí většina hotelů) a vyrážíme. Protože první dva dny v Barceloně byly hektické a máme toho plné kecky, proto všichni máme na dnešek naplánovaný volný program. Tedy návštěvu jedné atrakce, poznávání města a užívání sluníčka.

v 16:30 máme domluvený sraz v hotelu. Přebalujeme batohy, dáváme do nich dárky, které jsme nakoupili. Pak sedáme na metro a jedeme na letiště.

Výlet do Barcelony končí, balíme se před odjezdem na letiště


Kolik to stálo

 • Parkování na letišti: 895 Kč (35 €)/auto ( 3 dny)
 • Letenka: 1.356 Kč (53 €) bez vybraného sedadla
 • Výborně hodnocený hotel s bohatými snídaněmi: 2.100 Kč/os./2 noci
 • Jízdenka T10: 256 Kč (10,20 €)/10 jízd
 • Sagrada Família: 435 Kč (17 €)
 • Casa Battló: 639 Kč (25 €)
 • Park Güell: 256 Kč (10€)
 • Pivo: 76 (3 €) až 127 Kč (5 €)
 • Káva: 26 Kč (1 €)  až 52 Kč (2 €)
 • Láhev vína v baru: 127 Kč (5 €) až 256 Kč (10 €)
 • Paella: 256 Kč (10 €) až 383 Kč (15 €)

Výborný zdroj informací o Barceloně

https://mesto-barcelona.cz/


Shrnutí

Barcelona je evropská TOP destinace a tomu také odpovídají ceny. Pokud si počkáte na levné letenky, výlet naplánujete na 3 noci a zvolíte levné ubytování, za obojí zaplatíte cca 2.500 Kč.

Budete-li se stravovat nízkonákladově (Street food, Mc Donalds, nákupy v samoobsluhách), nemusíte za jídlo utratit o moc víc než v Čechách. Pokud si budete chtít užít španělskou atmosféru a sem tam někdy si sednete do kavárničky, baru či restaurace, vaše útrata o poznání vzroste. Ale úplně stejně na tom budete, pokud vyrazíte do Barcelony s cestovkou. V ceně zájezdů nejčastěji bývá také pouze snídaně.

Zlatým hřebem návštěvy Barcelony jsou návštěvy placených atrakcí. Vstupné může ve vaší peněžence udělat hezký průvan.

Přeprava z letiště do města a po městě, patří k těm nejjednodušším. Ani cestovatel začátečník by s ní neměl mít problém.
2 Comments

 1. Zuzana Nohejlová napsal:

  Dobrý den, Vaše informace a povídání o Barceloně mě doslova nadchly.
  Chci se jen zeptat, zda se tam zase někdy chystáte a zda je možné se k Vám připojit.
  Děkuji
  Zuzana Nohejlova
  604455797

  • Václav napsal:

   Dobrý den Zuzano, Barcelona je láska na první pohled :-). Vyrazili bychom hned, ale z rodinných důvodů se ještě minimálně cca 6 měsíců nikam nepodíváme. Další výlety znovu naplánujeme jako společné.

   Václav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *