Malta v lednu, bez cestovky – Cestování nás baví

Malta v lednu, bez cestovky

Malta bez cestovky

Už dávno nejezdíme prstem po mapě, abychom hledali cíl další cesty. Daleko víc nás baví sledovat levné letenky a plánovat si další výlety. Třeba na Maltu. Chtěli jsme tam už loni v lednu, ale polekali jsme se počasí. V cestopisech jsme četli, že leden a únor jsou nejchladnější měsíce, že tam často prší a fouká.

Letos jsme to udělali jinak. Napadlo nás podívat se na webkamery z Malty. Když jsme pak na záběrech viděli, že na Maltě stále svítí sluníčko, nebylo co řešit. Poletíme na Maltu. Samozřejmě, že počasí za pár týdnů může být úplně jiné, ale riskli jsme to. A ono to vyšlo 🙂 .

Letenky s odletem z Berlína jsme kupovali za krásných 30 €.


Odkud na Maltu létá Ryanair

 • Okolní letiště jsou: Krakow, Wroclaw, Vídeň, Bratislava, Berlín a Norimberk.
 • Na Maltu samozřejmě létají i jiné aerolinky, ale nejlevnější letenky seženete právě u Ryanair.
 • Přímé lety z Prahy nabízí Air Malta a ceny zpátečních letenek začínají na cca 3.200 Kč.

Na Maltu v lednu?

Před odletem jsme poměrně často kontrolovali, jaké počasí na Maltě je. Celé tři týdny před odletem tam bylo 14 až 16 stupňů, bez deště a se sluníčkem. Bohužel pár dní před odletem se začala předpověď kazit a podle ní nás měly čekat dešťové dny. Oblékli jsme goretexové bundy, nazuli pohory a s nadějí, že by předpověď nemusela vyjít, jsme odletěli.

Přílet na Maltu byl přesně takový, jaký máme rádi: Sluníčko, palmy před letištěm a vzduch provoněný mořem. Pršelo nám pouze druhý den ráno (před výletem do Valletty) a pozdě odpoledne, když jsme se z Valletty vraceli. Ostatní dny byly prosluněné a pršelo pouze v noci. Musíme ovšem přiznat, že si vítr občas dával hodně záležet a v tom případě bychom i čepice snesli.

Malta, před letištěm


Jaké ubytování vybrat

Tentokrát nám dal výběr dost zabrat. Přemýšleli jsme nad lokalitou, ve které se bychom se na Maltě ubytovali. Místo jsme nakonec vybrali ve chvíli, kdy jsme měli naplánované všechny výlety. Zvolili jsme oblast St. Pauľs Bay (sever ostrova).

Pak jsme zvažovali tři varianty: Ubytování bez stravování, se snídaní a polopenzi. Dlouho vítězila varianta bez stravování (od 1.500 Kč / 3 dny), ale nakonec jsme ji zavrhli kvůli pohodlí a také kvůli poměrně vysokým cenám za potraviny. Varianta bez jídla nám pořád vycházela dráž, než lehce cenově vyšší ubytování, zato se stravováním. 

Ceny za ubytování (přes Booking) se v naší lokalitě (St. Pauľs Bay) pohybovaly od 2.100 Kč se snídaní a od 4.000 Kč s polopenzí / 3 noci /2 osob.

Na Bookingu jsme se vytipovali několik ubytování a pro jistotu jsme na jejich webech ověřili ceny. Většina hotelů nabízela slevy ve výši až 30 procent. Nakonec jsme vybrali 4* Hotel Santana, kde jsme za 3 noci s polopenzí zaplatili 3.500 Kč. Náklady na snídani a večeři proti nejlevnějšímu ubytování bez snídaně (1.500 Kč) představovaly cca 13 € na osobu a den. Za ty peníze bychom stravování v rozsahu polopenze ve vlastní režii sotva pořídili.

Příjemným překvapením ubytování v Hotelu Santana byl vnitřní bazén s hoooodně teplou vodou (ale opravdu hodně :-))

Hotel Santana


Hotel Santana, bazén


Airbnb versus Booking. Jak to dopadlo?

I když ubytování vnímáme jako místo pro přespání, nikdy nevybíráme to nejlevnější. Jsme už tak trochu rozmazlení. Chceme bydlet v dobré lokalitě, v příjemném pokoji včetně wifi, s dobrým hodnocením a podobně. V době, kdy obvykle cestujeme (ve vedlejší sezóně), je radost vybírat si parádní ubytování.

Spíš ze zvědavosti jsme znovu porovnávali ubytování, které nabízí Airbnb a Booking a dopadlo to jako obvykle. Komfortní ubytování v naší lokalitě přes Airbnb bylo dražší než přes Booking. Pod 1.500 Kč / 3 noci / 2 osoby jsme našli pouze jedno ubytování.

Nemůžeme se zbavit dojmu, že si hostitelé za svá ubytování říkají peníze, za které nabízí ubytování Booking a jiné ubytovací portály.

Není nic snadnějšího, než se podívat na oba portály a přesvědčit se, že sehnat parádní ubytování na Airbnb pro dvě osoby není o nic levnější než na Bookingu.


Stravování na Maltě není žádná láce

Jídlo do ruky seženete za pár euro. Kousek pizzy za 2 eura nebo baštu z Pastizzerie za od 0,5 € do 1,5 €. Pastizzeria je něco jako malá pekárna, kde se pečou místními i turisty oblíbené Pastizzi.

Pastizzi jsou malé teplé taštičky s různými náplněmi: riccota, hrášek, kuře, ančovičky, … Ve Vallettě jsme za jednu platili 1,5 € a na ostrově Gozo 0,5 €. Jsou výborné a dokáží zasytit.

V případě, že si zajdete někam sednout na jednoduchou baštu, zaplatíte od 10 € výše. A když zajdete večer do restaurace, zaplatíte tak od 15 € výše za večeři. Ve dvou snadno utratíte 35 € (včetně nápojů), ani nebudete vědět jak.

Pokud si objednáte ubytování bez stravování, nemusí to ještě znamenat, že ušetříte. Zvažte, zda nakupování v marketech, následné vyváření a příprava jídla doma, stojí za čas, který tímto ztratíte.


Doprava na Maltě

Třikrát jsme autem byli v Anglii a najezdili zde přes 2.000 km. S jízdou  v opačném směru nemáme problém, ale představa řazení levou rukou v úzkých uličkách plných aut, byla děsivá. Oprávněně. Ani v autobuse nás neopouštěl pocit, že se řítíme jednosměrkou v opačném směru.

Tentokrát jsme si auto nepůjčovali a Maltu procestovali perfektní veřejnou dopravou. Navíc kombinace s Google mapami byla více než dokonalá. Malta je plná autobusů, které jezdí každou chvíli a tak jsme nemuseli řešit odkud a v kolik pojedeme.

Když jsme se chtěli přesunout jinam, spustili jsme mapy Google, zadali cílovou destinaci a Google nám nabídl několik variant. Všechny varianty byly napojené na jízdní řády, takže jsme věděli, za jak dlouho autobus odjíždí a v kolik budeme v cíli.

Řidiči autobusů jsou skutečnými mistry volantu

Uličky jsou často tak úzké, že v nich mají problém vyhnout se dvě osobní auta a takovými uličkami vedou autobusové linky. V uličkách rovněž parkují auta v souvislé řadě, tím se ulička stává ještě užší. Přitom tam nevidíte moc otlučených aut a všechna mají dokonce i zpětná zrcátka, což je v tom provozu opravdu fascinující 🙂


Ceny jízdného

Ve všech průvodcích se dočtete v zásadě toto: 

 • Existuje zimní (1,5 €) a letní tarif (2,0 €)
 • Noční jízda stojí 3 €
 • Platnost jízdenky s možností libovolného počtu přestupů 120 minut

A za 21 € pořídíte týdenní lítačku, ta se nám pro čtyřdenní pobyt nevyplatila.

Ale existuje ještě jeden tarif, o kterém jsme nikde nečetli. Platí pro linky, která začínají písmeny TD – jedná se o expresní linky a za jednu jízdu zaplatíte 3 €.

Za zpáteční lístek na trajekt na ostrov Gozo jsme zaplatili 4.65 €.

Podrobné informace o veřejné dopravě najdete na webu Malta Public Transport.


Letíme z Berlína

Existuje několik způsobů, jak se dopravit do Berlína (Flixbus, Student Agency, vlak, Blablacar). Ale na celé čáře vítězí doprava autem – je to nejlevnější, nejrychlejší a nejpohodlnější. Na letiště to máme 250 km.

Přestože máme celou řadu vyzkoušených parkovišť poblíž letiště, vždy je znovu googlíme a parkování volíme tam, kde ho právě nabízí v akci. Do Googlu stačí napsat “parking airport berlin schonefeld” a můžeme vybírat z více než deseti nabídek. Všechna parkoviště nabízí bezplatnou přepravu z parkoviště na letiště a zpět.

Za parkování na 4 dny platíme 21 €


S “bezdomovci” jsme ještě neletěli

V letištní hale si všímáme party pěti ležících lidí, kteří na první pohled vypadají jako bezdomovci. Divíme se, že je policajti v hale akceptují a vůbec netušíme, že jsou to řádní cestující, kteří s námi za chvíli poletí v jednom letadle. Letenky se opravdu dají koupit za hubičku 🙂

V prostoru pro odbavené cestující nás překvapí nové a příjemné sedačky. Jinak vše zůstává při starém. Wifi zdarma a poměrně vysoké ceny za občerstvení.


Tohle nepochopíme

Přestože všichni sedí a čekají na odbavení, vše se změní v okamžiku, kdy se na tabuli objeví číslo brány. Všichni vystřelí k bráně a tam se postaví do fronty. Než začne vlastní odbavení, vydrží tam stát několik desítek minut.

My zase pro změnu sedíme těch několik desítek minut pár metrů od fronty a čekáme, až začne odbavování. A když začne, sedíme dál a čekáme, než se skoro všichni odbaví. K odbavení přicházíme mezi posledními. Také do letadla nastupujeme mezi posledními. Jakmile se usadíme, dveře letadla se zavřou a za pár chvil odlétáme. Zkuste to také 🙂 Je to pohodlnější než stát 30 minut ve frontě a dalších 20 minut sedět v letadle, kde je horko a nedýchatelno.


Odjezd do hotelu jednoduchý jako facka

Jsme na Maltě a vycházíme z letištní haly. V mobilu spouštíme mapy Google a jako cíl zadáváme Hotel Santana. Na mapě vidíme, kam máme odbočit, že za 300 metrů dojdeme na zastávku a že nám za 18 minut jede autobus. Víme, kde přestoupit a jak dlouho budeme čekat na přípoj. Veřejná doprava na Maltě a mapy Google jsou dokonalá dvojka pro cestování po ostrově.


Hotel Santana a oblast St. Pauľs Bay

Z referencí na internetu víme, co nás v hotelu čeká a tak se žádné překvapení nekoná. Hotel naplňuje naše očekávání. Bezva jídlo (tedy až na ta typicky anglická) a suprový hotelový bazén.

V okolí hotelu Santana je dostatek marketů, barů a restaurací. Výhodou je také snadná dostupnost “autobusového” nádraží (1 min. od hotelu), kde začíná a končí celá řada autobusových linek. Z našeho pohledu byla tato lokalita dobrou volbou.


Co vidět na Maltě

Je toho hodně a předně je to historie. Ale každý z nás je jiný a zajímá ho něco jiného. A každý z nás tráví na Maltě různě dlouhou dobu. Proto od nás konkrétní tipy nedostanete. Prostudujete si průvodce, cestopisy, TripAdvisor, „gůglujte“, ..atd 🙂

Pokud navštívíte ty nejvíce profláklé atrakce (Valletta, Gozo, Cominno, Mdina, …), zklamaní určitě nebudete. My jsme tedy nebyli.


První den – St. Pauľs bay

Na Maltu doletí letadlo za tři hodiny, jenže nám trvá 12 hodin, než se z Chřibské dostaneme až do hotelu. První den nás žádný výlet nečeká, jenom prozkoumáme okolí.


Druhý den – Valletta

Výlet do Vallety je povinností každého návštěvníka Malty. Vystupujeme na konečné u fontány a zároveň u bran starého města. Vše podstatné z Valletty najdete právě zde a v blízkém okolí. Historie na vás dýchá téměř na každém kroku.


Třetí den – Gozo

Autobusem od hotelové zastávky jedeme až k trajektu. Kupujeme lístky (4,65 € / osobu) a znovu potkáváme český pár, se kterým si vyměňujeme první dojmy z Malty.

Na Gozo máme naplánovaný výlet do Victorie (Citadela a blízké okolí). Pokud bychom měli půjčené auto, navštívili bychom daleko víc míst.


Mdina, neboli „Tiché město“ je bývalým hlavním městem Malty. Toto staré středověké město leží v centru Malty. Za vidění stojí především katedrála sv. Pavla a historické muzeum, které je součástí katedrály.


Marsaxlokk – krásné, barevné rybářské městečko. Přístav s bárkami a loďkami ve veselých barvách, klid a pohoda. Plno restaurací s rybími specialitami.


Kolik nás to stálo 

 • Letenky 800 Kč
 • 4* hotel s polopenzí 1.750 Kč
 • Celkem 2.550 Kč / osobu

Dále jsme měli tyto výdaje:

 • Benzín na cestu do/z Berlín: 1.000 Kč / 500 km
 • Parkování v Berlín:  535 Kč / 4 dny
 • Vstupné na atrakce:  770 Kč
 • Doprava po Maltě: 540 Kč
 • Taxi: 295 Kč
 • Občerstvení, pivo, víno, … 1.000 Kč
 • Cca 2.070 Kč / osobu

Shrnutí

Byl to zase „parádní“ výlet. Čím dál víc si myslíme, že když někdo chce poznávat nová místa a nasát jejich atmosféru, je celkem jedno kam pojede a všude bude nadšený. 

Malta nás nezklamala a určitě se ji nebojte navštívit i mimo sezony. Odměnou vám bude „poloprázdný “ ostrov a autobusy, výborné ceny za ubytování a pořádný kus historie.

Pokud se na cokoli budete chtít zeptat, napište nám.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *