Lanzarote v prosinci: Příjemné překvapení za pár peněz – Cestování nás baví

Lanzarote v prosinci: Příjemné překvapení za pár peněz

Lanzarote v prosinci: Letenky za 1.000 Kč

Letošní podzim byl bohatý na velmi levné letenky na Kanárské ostrovy, zejména na ostrov Lanzarote. Nejlevnější (zpáteční) se daly koupit za 525 Kč, ale až z Hamburgu. Nejzajímavější byly tipy s cenou kolem 1.000 Kč s odletem z Lipska nebo z Berlína. Neodolali jsme a letenky koupili hned, jakmile se začaly objevovat. 

Za čtyřdenní pobyt v apartmánovém resortu a zpáteční letenky jsme zaplatili přibližně 2.500 Kč za jednoho.

Je vidět, že cestování i do tak vzdálených destinací jako jsou Kanárské ostrovy (5 hodin letu), nemusí být drahé. Stačí si počkat na levné letenky a vyrazit mimo hlavní sezónu. Zkuste takový pobyt porovnat s vaší poslední zahraniční dovolenou v Chorvatsku, Řecku či na Krétě.

 

Odlétáme z Berlína

Na letiště do Berlína to máme asi o 30 minut dál, než do Prahy,  a tak není co řešit. Parkujeme hned u dálnice, kousek před letištěm. Za 4 dny parkování a odvoz na letiště platíme 700 Kč, tedy o něco více než za parkování u letiště v Praze. 

 

5 hodin s Ryanair

Letíme s Ryanem, takže odbavení je velmi rychlé. Dříve, než stačí lidé vystoupit z letadla, které právě přiletělo z Lanzarote, čekáme už odbaveni venku, pár metrů od letadla. Jakmile vystoupí poslední cestující, začínáme nastupovat my. Vše trvá pár minut a zhruba 35 minut po příletu se dveře našeho letadla opět zavírají a letadlo odlétá zpět na Lanzarote. 

Cesta na Lanzarote trvá téměř 5 hodin, a i přes stísněné prostory letadla jsme ji zvládli velmi dobře. Čekali jsme, že to bude horší.

 

Doprava z letiště

Ubytováni jsme asi 10 km od letiště v oblasti Puerto del Carmen. Doprava autobusem stojí 2€, taxíkem 16€.

Než jsme přišli na autobusovou zastávku, příjemně nás překvapil Google. Sám se ozval a v mobilním telefonu nám zobrazil mapu letištní haly a na ní nám ukázal důležitá místa. Mimo jiné i to, kde se nachází autobusová zastávka.

 

Booking nebo AirBNB

Ubytování máme jako obvykle rezervované přes Booking. Hodně se mluví o ubytování v soukromí, objednávané přes portál AirBNB. Ubytování jsme zkoušeli hledat i zde a dopadli jsme jako vždycky. Atraktivnější nabídky (cena, lokalita, kvalita, …) jsme opět nalezli na Bookingu. Domníváme se, že je to tím, že cestujeme hlavně v období mimo hlavní sezónu, kdy jsou hotely prázdné nebo poloprázdné, a tak se předhání v super slevách.

Lanzarote v prosinci

Ubytování jsme objednali dva měsíce předem. Za 3 noci pro 3 osoby jsme zaplatili 4.200 Kč, tj. 466 Kč / osobu / noc. Spíme v plně zařízených apartmánech: obývací pokoj s kuchyní (cca 30 m2), sociální zařízení a dvě samostatné ložnice.

 

První dojmy

Španělsko máme rádi a cítíme se tu dobře. To platí i pro Lanzarote. Příjemná atmosféra je umocněná teplotou 24 stupňů, vzduchem, ze kterého je cítit moře, neskutečný klid a pohoda všude kolem nás. Davy lidí se nekonají, poloprázdno je na ulicích, v obchodem i v restauracích. Na „promenádě“ kolem pobřeží to přesto žije.

 

Moře

V moři jsme se koupali, ale o pohodové teplotě se mluvit nedalo. Odhadujeme, že voda mohla mít kolem 20 st. A protože je Lanzarote ostrov, který vznikl vulkanickou činnosti, je všude kolem černý kámen díky kterému je voda tmavá.

Stravování

Když jsme hledali na Bookingu ubytování, všimli jsme si že téměř 90% nabídek ubytování bylo bez snídaně. Převládá ubytování v plně zařízených apartmánech – lednička, mikrovlnka, sporák a nádobí. Proto jsme se stravovali úplně stejně, jako bychom byli doma: Nakoupit a uvařit si. No spíše by se dalo říct, ohřát si v mikrovlnce, protože vařit se nikomu nechtělo 🙂 Oproti jiným španělským městům, která jsme navštívili, byly ceny v restauracích na Lanzarote vyšší. Pravdou ovšem je, že se jednalo o restaurace přímo v turistických centrech.

 

Potraviny

V turistických lokalitách se dá nakupovat v Intersparu za ceny vyšší než u nás, v průměru možná až o 30%. Pokud jsme ale nakupovali tam, kde nakupují místní, byly ceny srovnatelné s cenami u nás. Za 0,7l výborného červeného vína jsme dali 3€, plechovka piva stála 0,4€ a sladké pečivo k snídani za 0,5€.

Výborné byly zeleninové mísy s tuňákem, surimi tyčinkami, … za ceny kolem 3€. Španělská šunka (10 dkg ) stála cca 1,5€.

 

Sangria a tapas

Letoviska na Lanzarote jsou spíš mezinárodní než španělská. Tolik mexických, italských, thajských a čínských restaurací jsme ještě ve Španělsku neviděli. Na naše oblíbené tapas a sangrii jsme nenarazili.

 

Autopůjčovna

Na Lanzarote je celá řada míst, která stojí za to vidět. Nejpohodlněji se na ně dostanete autem. Autobusem jste značně omezeni a pravděpodobně jím nelze zvládnout více než dvě místa za den. Výlety pořádané místními “cestovkami” jsou dost drahé, stály od 30€ do 50€. Proto je půjčení auta z autopůjčovny jasnou volbou.

Nabídka autopůjčovny nás příjemně překvapila. Už před odletem bylo jasné, že si auto půjčíme. Jenom jsme nevěděli, na jak dlouho. Na internetu jsme si ověřili, že rezervace vozu s dvouměsíčním předstihem stojí skoro tolik jako rezervace den předem, a proto jsme se rozhodli řešit ji až na místě.

Samotné půjčovné vozu je velmi levné, kolem 600 Kč / den. Zakopaný pes je v pojištění vozu. V ceně je pouze zákonné a havarijní pojištění.

All inclusive poškození (disky, laku, sklo, zrdcátka, …) asi 800 Kč / den. V takovém případě vychází kompletní cena na cca 1.400 Kč za den.

V resortu jsme si nechali doporučit autopůjčovnu a poradili nám dobře. Auto Seat Ibiza jsme měli půjčené od pondělí 10:00 hod. až do středy 10:00 hod. Včetně all inclusive pojištění, druhého řidiče a vrácení vozu na jiném místě (na letišti). jsme zaplatili 55€ (necelých 1.500 Kč). Pokud si zkusíte vygooglit nejlevnější půjčení auta za srovnatelných podmínek, nejnižší nabídka, kterou najdete,  bude zhruba 2x vyšší.

Netušíme, proč jsme za auto zaplatili výrazně méně, než byla částka na internetu, ale nijak nám to nevadilo 🙂

Auto jsme si půjčovali zde: https://www.cabreramedina.com

 

Placené výlety

Oba celodenní výlety z této fotografie a ještě další, jsme zvládli navštívit autem za 55€. S místní cestovkou bychom za 3 lidi zaplatili 300€. V takovém případe opravdu není na místě řešit, zda vyrazit s cestovkou nebo půjčeným autem.

 

Duty free na promenádě

Zda to byly skutečné Duty free shopy, jaké známe z letišť, netušíme, ale ceny za alkoholické nápoje byly suprové. Za půllitrovou láhev whisky Jamenson jsme zaplatili 7,95€ (214 Kč), na Heuréce najdete nejlevnější za 288 Kč. A za 0,2l láhev Jägermeistera jsme dali 4,95€ (133 Kč).

 

Advent na Lanzarote

Těšili jsme se, že zažijeme trochu jiný advent, než na který jsme zvyklí. Ale vánoční atmosféra se nekonala. Pouze na promenádě jsme si všimli několika malých vánočních hvězd, jednoho stromku a dvou malých Santa Klausů zavěšených na stromě. Mimo turistické centrum není po vánocích ani památka.

 

Jako na Marsu

Většinu ostrova pokrývá poušť charakteristické červenohnědé barvy, tvořená lávovými vyvřelinami. Krajina v těchto místech bývá připodobňována k povrchu Marsu.

 

Činný vulkán

Sopečné erupce změnily charakter celého ostrova. Nejvíce v oblasti současného národního parku Timanfaya. Pod ostrovem stále dýmá činný vulkán, jehož přítomnost je předváděna turistům vznícením suchého křoví vhozeného do jámy či gejzírem horké vody, vlité do úzkého otvoru v zemi.

Vstup do NP je 9€.

 

Jameos Del Agua

Je to velmi zajímavé místo, které stojí za návštěvu a lze ho rozdělit na 4 části. V první části se nachází jeskyně (či spíše tunel), kde žijí slepí krabi, kteří normálně pobývají v hloubkách několika kilometrů.

V druhé části je bílý bazén s modrou vodou. V kontrastu s černým okolím vypadá velmi atraktivně.

Třetí část je velký podzemní prostor, která ve využíván jako koncertní sál.

Čtvrtá část je nadzemní a je v ní několik malých staveb s expozicemi  o vulkanické činnosti na Lanzarote.

 

Shrnutí

Na Lanzarote jsme si jeli hlavně odpočinout a od pobytu jsme nic velkého neočekávali.  Nakonec byl pobyt na Lanzarote příjemným překvapením. Líbil se nám klid a pohoda na ostrově. Počasí nám přálo – modré nebe a minimální vítr.

Bylo příjemné si v polovině prosince užít moře a sluníčko. Dovedeme si představit, že příští rok v prosinci přiletíme na Kanáry znovu a prozkoumáme další ostrov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *