Vykašlete se na to, že se vám snobové smějí. Klidně si doma připravte sendvič nebo řízek. V Čechách vám ho při kontrole nikdo nesebere. Ale pozor, například při cestě ze států mimo Unii nemůžete některé druhy potravin převážet vůbec. Například živočišné produkty z Ukrajiny.
Při cestování v rámci Evropské unie vaši svačinu nikdo nebude řešit. Pronesete ji přes bezpečnostní kontrolu, nezajímá personál u odletové brány, ani palubní posádku v letadle.
Problémem jsou nápoje. S tekutinami přes bezpečnostní kontrolu neprojdete, respektive projdete, ale s tímto omezením: tekutiny jsou povolené v láhvi (lahvičce) o maximálním objemu 100 ml., přičemž celkový součet objemů nesmí být větší než jeden litr.
Nejjednodušší je vzít si s sebou na letiště PET láhev, její obsah před bezpečnostní kontrolou vypít nebo vylít a prázdnou ji pronést. To zakázáno není. Na některých letištích jsou hned za bezpečnostními rámy pítka, kde si vodu zase dotočíte. A když nejsou, je pitná voda na záchodě. Na standardním evropském letišti ušetříte klidně čtyři eura.
Pokud jste si láhev na letiště Václava Havla nepřinesli, také nemusíte zoufat, pod schody mezi prvním a druhým terminálem je Billa, ve které jsou „normální neletištní ceny“. Podobné obchody jsou i na jiných velkých letištích. Nejdražší je kupovat si nápoj v letadle nebo v některé z letištních restaurací.
A dejte si pozor ještě na jednu věc: Na palubu si můžete vzít omezený počet zavazadel, obvykle jedno nebo dvě. Pokud kromě těchto zavazadel budete mít i „igelitku“ se svačinou, obsluha u odletové brány ji bude vnímat jako další zavazadlo a pravděpodobně za ni bude chtít zaplatit. Proto se vaše svačina musí vejít do palubního zavazadla.
Pokud máte jen příruční kufr a nemáte například přednostní nástup, může se stát, že i neodbavené zavazadlo vám obsluha odebere a umístí do zavazadlového prostoru. Pokud si vezmete bundu s mnoha kapsami a budete ji mít při nástupu na sobě, můžete řadu drobností včetně svačiny pronést v ní.