Jednou z možností, jak výrazně ušetřit na nákladech, je spolujízda. Nejrozšířenější službou minimálně v rámci Evropy je blablacar, který postupně skoupil konkurenční projekty, včetně původně české „spolujízdy“. Funguje jako klasická webová stránka i jako mobilní aplikace.
Můžete vystupovat jak v pozici řidiče, tak v pozici spolucestujícího. Jako řidič cestujete z místa bodu A do bodu B a ve svém voze máte volná místa. Zvolíte funkci „nabídnout jízdu“. Vyplníte odkud, kam a kdy jedete. Aplikace vám navrhne i jednotlivá průjezdní místa a pak také cenu. Tu můžete navyšovat i snižovat. A pak čekáte, jestli se s vámi někdo nechce svézt a tím vám přispět na náklady. Po ukončení jízdy se se spolucestujícím ohodnotíte, čímž si oba vytváříte kredit, který vám pomáhá při dalším cestování.
Opačně to funguje tak, že si vyberete, kam chcete cestovat. Například chcete jako my do Eindhovenu. Po zadání svého cíle se vám zobrazí nabídky řidičů, kteří vytvořili nabídku na nejbližší termíny, včetně ceny, počtu volných míst. U jednotlivých řidičů se vám zobrazí jejich profil, z něhož zjistíte například, jakým autem jedou, jestli kouří, anebo jestli si chtějí během cesty povídat. A také jejich hodnocení.
Například do zmíněného Eindhovenu z Prahy jelo v době psaní tohoto příspěvku sedm řidičů za ceny od 860 do 1 305 korun.
Kromě znatelně nižších nákladů máte možnost procvičit si nějaký jazyk, seznámit se zajímavými lidmi apod.
Služba se dá využívat i v místě vaší dovolené, obzvlášť v místech, kde hromadná doprava nefunguje na vysoké úrovni.
Často je ještě jednodušší zadat si heslo „spolujízda“ a konkrétní místo do vyhledávacího políčka na facebooku. Obzvlášť na některých trasách fungují skupiny, jejichž členové pendlují mezi jednotlivými městy.
Evropa má blablacar, ve Spojených státech doporučujeme službu Kangaride.com, na jižní polokouli zase Share Your Ride. V Česku nově vznikla aplikace yeezda, která se rozjíždí a teprve čas ukáže, jak bude úspěšná. Ta, aby se odlišila od konkurence, nabízí i spolulety nebo převážení věcí.