DEMO: Poprvé bez cestovky (podrobný návod) – Škola cestování

Poprvé bez cestovky

Pokud se připravujete na váš první let bez cestovky, asi budete dost nervozní. Rozumím tomu, byli jsme na tom stejně. Ale na leteckém cestování není nic složitého.

Podívejte se na toto video. S podrobným komentářem v něm uvidíte naši cestu z domova až do hotelu v Budapešti. A pak i cestu z hotelu zpátky do Prahy.

Vyrážíme na výlet do Budapešti. Za zpáteční letenky jsme zaplatili 510 Kč a za noc ve 4* hotelu s výbornou snídaní 550 Kč.

Na každý výlet vyrážíme s malými batůžky, které si na palubu letadla můžeme vzít zdarma.

Maximální rozměry pro RYANAIR jsou 40 x 25 x 20 cm. Pokud bychom měli větší zavazadlo, museli bychom za něj zaplatit. A někdy i víc, než za samotnou letenku.

I přesto, že cestu z domova na letiště známe, máme spuštěnou navigaci s online zpravodajstvím. Kdyby se na naší trase objevila dopravní zácpa nebo objížďka, včas bychom se to dozvěděli a navigace by nás navedla na jinou trasu.

Na letiště odjíždíme tak, abychom na něm byli dvě hodiny před odletem.

Protože bydlíme v Českém Švýcarsku, jezdíme na letiště autem. Pokud bychom jeli autobusem nebo vlakem, trvala by cesta mnohem déle a za dopravu bychom zaplatili více.

Parkování si zajišťujeme na parkovištích poblíž letiště. Cena za parkování na 3 dny, včetně odvozu na letiště a zpět na parkoviště, se pohybuje kolem 500 Kč. Výjimkou jsou polská letiště, kde je parkování výrazně levnější.

V Praze tentokrát parkujeme zdarma v obchodním centru Šestka.

Z obchodního centra sejdeme cca 300 m na zastávku, ze které odjíždí autobus každých 5 minut a staví přímo před naším terminálem. Jízdenka stojí 24 Kč.

Vystupujeme z autobusu a do budovy terminálu to máme pár metrů.

Nejprve se jdeme podívat na informační tabule. Ze které brány budeme odlétat, to se zatím nedozvíme, na to je ještě brzo. Ale pokud by měl let výrazné zpoždění, anebo byl zrušen, dozvěděli bychom se to právě tady. Nic takového tu není, všechno je v pořádku.

Pokud bychom sebou měli zavazadla, která se nesmí kvůli nepovolenému obsahu nebo velikosti vzít na palubu, museli bychom je odevzdat tady, u odbavovací přepážky letecké společnosti.

V tuto chvíli je zde prázdno, proto by odevzdání zavazadel zabralo jen pár minut. Ale až se budeme vracet zpět, uvidíte, že fronta na letišti v Budapešti bude dost dlouhá.

Pokud budete mít zavazadlo, které budete muset u přepážky odevzdat, buďte na letišti s dostatečným předstihem. Příjezd určitě nenechávejte na poslední chvíli.

My máme pouze malé batůžky a tak jdeme rovnou k bezpečnostní kontrole. Než do ní vstoupíte, musíte u vstupního turniketu naskenovat QR kód vaší letenky. Pokud zde budete příliš brzo, do prostoru bezpečnostní kontroly se nedostanete.

V prostorách bezpečnostní kontroly se nesmí natáčet. Ve videu proto neuvidíte, jak to tam vypadá.

Pokud poletíte poprvé, stačí sledovat cestující před vámi. Do přepravky dáte bundu, svetr či mikinu. Taky budete muset sundat pásek od kalhot, šálu nebo šátek z krku, čepici z hlavy a všechno dát do přepravky.

Ze zavazadla budete muset vyndat elektroniku, hygienické potřeby a tekutiny. Ty můžete mít v lahvičkách o max. objemu 100 ml a v celkovém objemu 1 litr. Hygienické potřeby a lahvičky s tekutinami musí být v igelitovém sáčku. Svačinu v zavazadle mít můžete, přes bezpečnostní kontrolu s ní projdete. Vše dáte do přepravky, která po páse odjede k rentgenové kontrole. Vy projdete bezpečnostním rámem. Někdy si budete muset sundat boty, jindy můžete absolvovat lehkou osobní prohlídku. A někdy budete odvedeni na další kontrolu, na které personál provede test na přítomnost drog a výbušnin.

Jakmile opustíte bezpečnostní kontrolu, jste v prostoru, pro odbavené cestující. Zde budete čekat tak dlouho, než se na informační tabuli objeví číslo brány, ze které budete odlétat. Stává se, že se číslo objeví jen pár desítek minut před odletem.

Ceny za jídlo a pití jsou na letištích vysoké a na pražském letišti obzvlášť. Buďte na to připraveni. Pokud se zde budete chtít občerstvit, bude to dost drahá svačinka.

Jakmile se na informační tabuli objeví číslo brány, ze které budete odlétat, hned k ní vyrazte.

Připravte se na to, že nízkonákladové společnosti létají z těch nejméně atraktivních míst letiště. Často to budete mít na bránu hodně daleko.

U odletové brány si připravte doklad totožnosti, který jste si vybrali při nákupu letenky. My létáme většinou s občankami. A také mějte připravený vytisknutý palubní lístek nebo jeho elektronickou verzi v mobilním telefonu.

U brány vám velikost zavazadla nikdo přeměřovat nebude, ale pokud bude příliš veliké, můžete být požádáni, abyste ho vložili do kalibrační klece. Pokud bude vaše spoluzavazadlo nadrozměrné a zároveň látkové, do klece ho bez problémů dostanete. Snadno ho zmáčknete.

Pokud bude veliké příliš, anebo to bude skořepinový kufr, který se do kalibrační klece nevejde, budete muset za nadrozměrné zavazadlo zaplatit.

Než riskovat cestu s nadrozměrným zavazadlem, je lepší nacpat část věcí do kapes nebo do rukávu bundy, kterou si dáte přes ruku. Nebo si pár věcí dáte do tašky přes rameno, kterou schováte pod kabátem.

U nízkonákladových společností vás k letadlu většinou odveze autobus. Pro leteckou společnost je to levnější, než nástupní tubus.

S nástupem do letadla pospíchat nemusíte. I když budete nastupovat jako poslední, vaše místo na vás počká.

A pokud budete nastupovat jako poslední, můžete pohledem zkontrolovat, zda náhodou neuvidíte volnou trojsedačku. Pokud ano, zaberte si ji sami pro sebe bez ohledu na to, kde je vaše sedadlo.

Výstup z letadla a budovy letiště je ještě jednodušší.

Před letadlem čeká autobus, který nás odveze do budovy terminálu. Odtud vede jediná cesta, kterou se dostanete ven. Ukazatele směru nemusíte sledovat. Stačí, když budete následovat ostatní cestující. Zabloudit nemůžete.

Jakmile se dostanete do veřejného prostoru, věnujte pozornost orientačnímu systému a jděte k  východu.

V Budapešti mají vychytávku v podobě navigace namalované na podlaze. Ta vás dovede tam, kam potřebujete. Nás dovede až k zastávce autobusu.

Jak se dostat z letiště do ubytování, si raději zjistěte už doma.

V případě našeho výletu do Budapešti to bylo snadné. Jízdenky jsme koupili v automatu, hned vedle zastávky autobusu. Za jízdenku jsme zaplatili 66 Kč.

Expresní autobus nás odvezl na konečnou zastávku, ta je v samém středu města.

Pokud bychom jeli klasickou městskou hromadnou dopravu, na mapách Google bychom sledovali naši aktuální pozici a podle aktuální pozice bychom se rozhodli, kde máme vystoupit.

Jakmile se dostanete do hotelu, stačí ukázat rezervaci vašeho ubytování na recepci. Ubytování si obvykle objednáváme s možností bezplatného storna a s platbou až na místě.

Ubytování platíme kartou Revolut, která má oproti kartám od českých bank bezkonkurenční kurz. Za jedno euro platíme až o 1 Kč méně.

Ubytovat se dokážete i bez znalosti angličtiny. Pokud byste měli z případné komunikace obavu, požádejte vašeho anglicky mluvícího známého v Čechách, aby měl v čase vašeho ubytování pohotovost na telefonu. V případě nouze bude s recepcí komunikovat on.

Ve druhé části videa vám ukážu, jak probíhala zpáteční cesta. Začneme ji na autobusové zastávce, ze které budeme odjíždět na letiště. Znovu pojedeme expresním autobusem, který zastaví ještě na dvou zastávkách.

Autobus je téměř plný už při odjezdu.

Na druhé zastávce se do něj vejde pouze pár lidí, většina zůstává na zastávce. Na třetí zastávce autobus už nezastavuje a jede přímo na letiště. Tady už měli všichni cestující smůlu.

Až se budete vracet na letiště, snažte se podobným situacím předcházet. Buď jeďte z první zastávky, nebo si dejte dostatečnou časovou rezervu pro podobné případy.

Pro případ nouze buďte připraveni odjet na letiště taxíkem. Pokud si objednáte Uber nebo Bolt, dopředu budete vědět, kolik zaplatíte a řidiči nebudete muset vysvětlovat, kam potřebujete odvézt.

I když bude taxi drahé, pořád to bude levnější než si kupovat novou letenku.

Náš autobus staví přímo před vchodem pro odlety. I když nebudete vědět kam jít, stačí sledovat ostatní cestující a jít za nimi.

První, co nás zajímá, jsou informace o odletech. Vše je podle plánu, let nemá zpoždění a ani není zrušen.

Podívejte se, co vás na letišti může překvapit, když sebou budete mít zavazadlo, které budete muset odevzdat na přepážce. Je to dost dlouhá fronta cestujících. V případě, že nepřijedete na letiště s dostatečným předstihem, můžete se snadno dostat do časové tísně.

Nyní jdeme na bezpečnostní kontrolu. Znovu sledujte orientační systém nebo jděte za ostatními cestujícími.

Ukázka z bezpečnostní kontroly samozřejmě chybí, nesmí se zde natáčet.

A takhle to vypadá, když opouštíte bezpečnostní kontrolu. První, co vás čeká, je průchod přes duty free shop. Zde si dejte pozor, abyste pro váš případný nákup nepotřebovali další tašku. Pokud máte v ceně letenky pouze jedno palubní zavazadlo, s druhým byste mohli mít problém. A je možné, že byste za něj museli zaplatit.

Na informačních tabulích pozorně sledujte informace o vašem letu. Jakmile se objeví číslo brány, ze které budete odlétat, ihned se k ní vydejte.

Čím je letiště větší, tím větší je i zázemí pro cestující. Stejně tak je tomu i v Budapešti.

Právě se dozvídáme, že odlétáme z brány A13. Jdeme tam. A máme to hodně daleko.

Na bráně znovu ukážeme letenky a identifikační průkaz. V našem případě je to občanka.

Odbavení cestující čekají na nástup do letadla ve frontě venku, my zatím čekáme v teple, než se fronta zkrátí.

Jsme v Praze, vystupujeme.

Od letadla tentokrát nejedeme autobusem, ale vystupujeme chobotem. A znovu nemusíte přemýšlet, kam máte jít a kde odbočit. Prostě půjdete tam, kam půjdou ostatní.

Půjdete tak dlouho, až opustíte prostor pro cestující a dostanete se do veřejných prostor. Z letadla nám to trvalo 10 minut.

Znovu sledujeme orientační systém a jdeme na zastávku autobusu.

Vystupujeme z autobusu a jdeme k OC Šestka, které je v blízkosti zastávky.

Na parkovišti jsme 35 minut po té, co jsme vystoupili z letadla.

Velmi podobně bude vypadat i vaše první cesta z domova až do hotelu a zpátky.

Viděli jste jednu z lekcí našeho online kurzu JAK SE LOVÍ LEVNÉ LETENKY A CESTUJE LEVNĚ. Kurz tvoří 137 lekcí v celkové délce 5,5 hod.

Dnes ho můžete získat za suprových 280 Kč. Pokud se chcete naučit cestovat chytře a levně, vstupte do kurzu. Těším se na vás.

Napsat komentář