Kdy je letenka nejlevnější a kdy ji koupit? – Cestování nás baví

Kdy je letenka nejlevnější a kdy ji koupit?


Kdy je letenka nejlevnější?

Existuje několik pravidel, podle kterých lze odhadnout, kdy se podaří letenky koupit za nejlepší cenu. Jenže období, ve kterém je letenka nejlevnější, mají pod kontrolou jen letecké společnosti. My ostatní jsme odkázáni na selský rozum a trochu zkušeností. Podívejte se, jak to funguje nám.


Obvyklý průběh ceny v čase je (zpravidla) následující

A ať je článek co nejjednodušší, budu psát pouze o evropských nízkonákladových společnostech (Ryanair, Wizzair, Easyjet, …).


Cena letenky několik (hodně) měsíců před odletem

Cena v tuto dobu bývá poměrně vysoká. Neznalý cestovatel by možná předpokládal, že letenka koupená s půlročním předstihem, bude levná. Nebude. Proč? Protože když někdo kupuje letenku s takovým předstihem, mívá obvykle vážný důvod, proč letenku koupit musí. A pokud ji koupit musí, tak za ni prostě zaplatí i poměrně dost peněz.


Cena letenky cca 2 měsíce před odletem

V tomto období začne cena letenky klesat. Je to doba, kdy máte dobrou šanci koupit letenku za nejlepší cenu. Je to nejvhodnější období pro nákup levné letenky. Ale jak nízká cena to bude, to už je v rukou aerolinek:

 • Záleží na období, zda se bude jednat o hlavní sezónu (cena nemusí klesnout až o tolik) nebo o vedlejší sezónu (cena může klesnou hodně).

  Jinými slovy: dva měsíce před plánovaným odletem v hlavní sezóně (například v srpnu), bude cena letenky do Řecka o dost vyšší než dva měsíce před odletem v dubnu, kdy se tam ještě tolik lidí nehrne.

  Nebo naše oblíbené adventní Kanáry: První polovina prosince není atraktivní termín pro dovolené či výlety, proto se letenky dají sehnat za super ceny, na rozdíl od období vánočních svátků a nového roku, kdy je po letenkách obrovská poptávka, a proto je v tomto období za levný peníz neseženete.

 • Na cenu má vliv cílová destinace: Jedná-li se o destinaci, po které je trvalé vysoká poptávka (např. Lisabon), je zbytečné, aby aerolinka nabízela letenky za nízké ceny. Do takové destinace proto seženete letenky za nízkou cenu jen výjimečně.
 • Na cenu má vliv také konkurence na letecké trase: Např. na trasách do Londýna je velká konkurence, takže není problém sehnat zpáteční letenky za cenu kolem 500 Kč po celý rok.

Cena letenky pár dní před odletem

S blížícím se datem odletu začnou ceny letenek stoupat. Na to, jak rychle cena poroste, má vliv celá řada faktorů, mimo jiné i to, jak rychle se letenky vyprodávají.

 • Pokud se neprodávají rychle, je možné, že nízká cena vydrží déle a je možné, že na několik okamžiků (dní) i poklesne

Těsně před odletem

Ceny letenek těsně před odletem jsou velmi vysoké a důvod je prostý. Pokud si někdo kupuje letenku pár dní před odletem, jistě k tomu má vážný důvod, kvůli kterému si ji koupit musí, bez ohledu na cenu. Proto last minute ceny u nízkonákladových společnosti nenajdete.

 • Last minute ceny letenek nenajdete ani u klasický leteckých společností. Najdete je pouze u charterových letů. To jsou lety, které má objednané cestovní kancelář a pokud se jim zájezdy nepodaří vyprodat, volná místa nabízí za last minute ceny.

Když nastane správný čas

Levné zpáteční letenky s cenou do 530 Kč se daly sehnat např. v polovině listopadu. Např. z Berlína bylo na výběr 30 destinací. To byl správný čas k nákup 🙂


Ale nic z toho nemusí platit

 • Na začátku června jsme letěli do Řecka za 360 Kč, přičemž jsme letenky kupovali skoro na poslední chvíli (tři týdny před odletem). Bylo to těsně před začátkem hlavní sezóny a nebyl důvod, aby letenky byly tak levné. Přesto jsme je koupili za pěknou cenu. Možná bylo letadlo poloprázdné, možná se jednalo o marketingovou akci, možná …
 • V říjnu se objevily letenky na Kanáry s termínem odletu začátkem prosince za cca 1.200 Kč. Ale ještě pár týdnů před odletem se daly sehnat za cca 700 Kč – ceny klesly, místo aby rostly. O tom, proč tomu tak bylo, můžeme jenom spekulovat. 

Cestovatelům zbývají tři možnosti

 • Odhadnout, kdy bude cena letenky nejnižší a na letenku si počkat. Ovšem s rizikem, že cena klesnout nemusí, ale naopak může ještě vzrůst.
 • Mít vlastní hranici, kdy je pro vás cena letenky už zajímavá, a pokud se za takovou cenu objeví, na nic nečekat a ihned ji koupit.
 • Nespekulovat, nekombinovat a pouze pasivně sledovat ceny letenek. Až se objeví nějaká letenka za super cenu, tak ji koupit a je jedno kam poletíte, odkud poletíte a kdy poletíte.

A jaká je dobrá cena letenky?

 • Pro nás je výborná každá cena do 1.000 Kč za zpáteční letenku.
 • Pokud letenku seženeme v ceně 500 až 750 Kč, je to parádní cena.
 • A když zaplatíme za letenku méně než 500 Kč, pak je to velká spokojenost 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *