Jak sháníme levné letenky – Cestování nás baví

Jak sháníme levné letenky

Řím za 500 Kč, Londýn za 450 Kč, Stockholm 550 Kč, Varšava za 120 Kč nebo Jamajka za 5.200 Kč, Maledivy za 8.500 Kč či Mauritius za 8.200 Kč.

Za tyto ceny lze letenky sehnat několikrát do roka. A ulovit si letenku za podobné ceny není složité a možná budete překvapeni, z kolika nabídek si budete moci vybírat. 

Pokud Vás cestování baví a kouzlu levných letenek a cestování na vlastní pěst jste ještě nepropadli, doporučujeme Vám ještě dnes začít sledovat levné letenky.

Začněte si představovat, kam všude byste se chtěli letět, co byste tam chtěli vidět, kde byste se chtěli ubytovat, jak byste se dostali z letiště, … a kolik by Vás to všechno stálo. Až se objeví „Vaše“ letenka, tak si ji bez obav budete moci hned koupit, protože budete připraveni. 

Zjistíte, stejně jako my, že ubytování lze sehnat ceny srovnatelné s cenami u nás (Valencie za 350 Kč, Turecko 300 Kč, Maledivy 400 Kč) a že i jídlo a pití koupíte za stejné peníze jakou nás. A když si za 600 Kč koupíte zpáteční letenku z Prahy třeba na jih Itálie do Bari, pak zjistíte, že Vás takový víkend přijde na podobné peníze jako na Jižní Moravě, v Beskydech nebo Krkonoších.

 

Než Vám ukážeme, jak levné letenky lovíme my, chceme odpovědět na několik otázek, které nám naši kamarádi často pokládají.

Je časově náročné najít levnou letenku?

Není, protože levné letenky za nás hledají jiní. Jsou to blázni a fandové do levných letenek a hledání je baví. A pokud uloví něco zajímavého, rádi se tím pochlubí a my se to díky nim dozvíme. Nic tedy nelovíme, jenom čekáme, až někdo jiný něco uloví :-)

Jak sehnat levnou letenku?

Sehnat velmi levnou letenku (tedy za pod nákladovou cenu) lze sehnat poměrně snadno. Pro běžného cestovatele v zásadě existují čtyři možnosti:

 1. využít reklamní akci
  • Např. Wizair několikrát do roka nabízí slevu 20%
  • Případně se některý s přepravců zblázní a v rámci marketingu nabízí např. pro konkrétní trasu pro dané období celou řadu letenek třeba za 50 Kč nebo 250 Kč.
 2. nakupovat první
  • Pokud jste mezi prvními nakupujícími, můžete nakoupit za velmi nízkou cenu.
 3. chybně naceněná letenka
  • Další možnost, jak sehnat levnou letenku je situace, kdy se v systému objeví chybně naceněná letenka, nejčastěji kvůli lidské chybě jako je překlep nebo přehlédnutí.
 4. last minute
  • U klasických leteckých společností se s last minute nesetkáte, ale u charterových letů, které provozují je cestovní kanceláře ano. Pokud jim v letadle zbývají volná místa, snaží se je vyprodat.

V každém případě zapomeňte na různé technické finty a speciální postupy, pomocí kterých seženete letenku za atraktivní cenu. Existují, ale přestože jsou časově náročné a vyžadují nemalé zkušenosti, výsledek bývá nejistý.

A také zapomeňte na představy, že si levnou letenku seženete na konkrétní let v konkrétním termínu. Abyste sehnali levnou letenku, musíte být flexibilní - a to časově i místně.

Musíte vybírat z toho, co je v daném okamžiku k dispozici.

Chcete levnou letenku? Pak musíte být flexibilní.


Levná letenka na pevný termín
 • Pokud do konkrétní destinace potřebujete letět v konkrétním termínu, Vaše šance na levnou letenku budou velmi malé. Můžete čekat na levnou letenku do Říma v termínu od 1. do 10. září. Ale ona se vůbec nemusí objevit.

Levná letenka na libovolný termín
 • Pokud ale budete časově flexibilní (bude Vám jedno kdy poletíte) a budete čekat na levnou letenku do Říma, Vaše šance na ulovení levné letenky budou vysoké.

Levná letenka s odletem z jiného letiště než je Praha
 • Pokud do Říma chcete odletět z Prahy, pak se Vám výrazně snižuje počet leteckých společností a letů, ze kterých můžete vybírat. Můžete-li odletět z Berlína, Wroclavi, Katovic, Brna, … pak Vaše šance na získání levné letenky výrazně vzrůstají.

Kdykoli a kamkoli

Pokud jste na tom stejně jako my, tak největší svobodu zažijete, když nejste vázání konkrétním termínem a místem. Vždyť na světě je tolik nádherných míst, která stojí za návštěvu.

Ničím se nestresujeme, nikam nepospícháme. Sledujeme levné letenky a pokud se objeví nějaká, která se nám líbí a vyhovuje nám termín, letíme.

Pro levné letenky platí

 • Nejlevnější letenky seženete s dostatečným předstihem, např. 2 až 3 měsíce
 • Nejčastěji levné letenky seženete v období mimo hlavní sezónu
 • Nejčastěji levné letenky seženete pro trasy, kde je velká konkurence
 • Ceny letenek se mění každý den, někdy se mění i během dne. Pokud narazíte na levnou letenku, nákup neodkládejte. 

Letenka za 1 Kč? 

Lze sehnat letenky po Evropě za 1 Kč nebo kolem světa za 20.000 Kč. Jen se to nestává moc často a podaří se to pouze několika málo šťastlivcům.

Většinou těm, kteří neustále sledují nabídky a hledají levné letenky. Čekají na mimořádné akce leteckých společností nebo chybu v jejich systémech. My mezi ně nepatříme a patřit nebudeme, tak moc to zase neprožíváme.

Naštěstí existuje spousta lidí, které hledat levné letenky baví a zároveň se o své úlovky dělí s ostatními. A právě tipy od takových fandů sledujeme. Není to nic složitého. Pokud máte Facebook, pak můžete tipy na levné letenky sledovat i Vy.

Jak si ulovit levnou letenku?

Jediné co budete potřebovat, je Facebook. "Lajkněte" si stránky těch největších lovců letenek u nás a začněte sledovat jejich úlovky.

(Podobných stránek existuje celá řada, ale pro začátek určitě vystačíte s těmito)

Na co si dát při nákupu levné letenky pozor

 • Jakmile koupíte levnou letenku, musíte letět. Levnou letenku nelze přebookovat (změnit termín odletu).
 • Dobře spočítejte ostatní náklady, levná letenka ještě nemusí znamenat levný pobyt. Např. v Londýně jsou náklady na dopravu z letiště, dopravu po městě, ubytování a stravování velmi vysoké.
 • Pozor na čas příletu a odletu. Pokud přiletíte po půlnoci nemusí být snadné dostat se do místa Vašeho ubytování.

Začnete ještě dnes

I když zatím o levném cestování jenom sníte a nikam se nechystáte, začněte levné letenky sledovat už teď.

 • Sledujte, kam nízkonákladové společnosti létají a co to stojí. Časem pak dokážete poznat, kdy je letenka za super cenu a kdy je pouze zlevněná.
 • Začnete objevovat, kam se všude létá a kam byste se chtěli podívat. Začněte studovat cílovou destinaci - co tam chcete vidět, kam zajet, co navštívit, kde se ubytovat, jak daleko je z letiště, co stojí doprava, .... A až se Vaše vysněná letenka objeví za akční cenu, budete připraveni. Objednejte ji a vyrazte.
 • Časem zjistíte, kdy se letenky dají sehnat levně a přitom pravidelně, např. před sezónou, na konci sezóny, se změnou letového řádu, ... a podle toho si s předstihem začnete plánovat svá nová dobrodružství.

Zapomněli jsme na něco?

Pokud Vám cokoli nebude jasné, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se s Vámi o naše zkušenosti podělíme.

8 Comments

 1. Michaela Gviniashvili napsal:

  Hledám 2 letenky na 7.7.2017 z Prahy do Batumi a 27.7.zpet.Dekuji Gviniashvili

 2. Jirka napsal:

  Dobrý den,

  je hezké že se dělíte o zkušenosti, takže palec nahoru. Ano, je to dobrý systém jak se podívat i tam, kam je to jinak s cestovkou drahé, navíc nejste vázáni. Mám jen dotaz – jak s očkováním dle Vašich zkušeností, pokud člověk zkusí nějakou běžnou exotiku – myslím tim takové ty různé hezké ostrůvky – většinou se uvádí očkování na žloutenku, žl. zimnici, břišní tyfus atp – jaké jsou Vaše zkušenosti?

  Jinak přeji hodně štěstí při cestování a držte se 🙂
  Jirka

  • Dobrý den Jiří,

   očkování určitě není na škodu, ale my jsme ho zatím nikdy neřešili. Ale pravdou je, že navštívené destinace byly běžnou exotikou. Byli jsme opatrní a na jídlo, pití, … si dávali pozor. Na jaře plánujeme několika týdenní trip po Asii a na tuhle cestu už očkování řešit budeme 🙂

   Mějte se hezky,
   Václav

 3. Vendula Klosová napsal:

  Dobrý den, kde a kdy nejlépe hledat letenku do NY na srpen 2018—-díky moc Vendula

 4. Šárka napsal:

  Ahoj, potřeboval bych prosím sehnat 4 letenky na polovinu července na Floridu do Miami. Kde, u jaké společnosti a kdy mám hledat? Poradí mi někdo. Děkuji Šárka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *