Zimní výlet na Fuerteventuru – Cestování nás baví

Zimní výlet na Fuerteventuru

Loňský výlet na Lanzarote byl příjemným překvapením. Proto jsme se i v letošním prosinci rozhodli strávit pár dní na Kanárských ostrovech, konkrétně na ostrově Fuerteventura.

Stačilo počkat si na levné letenky a vyrazit. Na přelomu listopadu a prosince se letenky daly koupit opět za příjemné ceny. Na Lanzarote za 1.200 Kč a na Fuerteventuru za 1.600 Kč (samozřejmě zpáteční).

Ulovit levné letenky není nic složitého. Většinou stačí pasivně sledovat tipy od lovců levných letenek (takhle levné letenky lovíme my) a čekat, až se objeví ta vaše. My už víme, že letenky na Kanárské ostrovy bývají nejlevnější před Vánocemi a tak jsme si na ně znovu počkali.

Loni nás čtyřdenní výlet na Lanzarote se super ubytováním a letenkou stál cca 2.500 Kč. Letos to bylo za pětidenní výlet o trochu víc.

Na Fuerteventuru jsme vyrazili, abychom si odpočinuli. Původně jsme plánovali pobyt na jednom místě. Nakonec jsme se ale rozhodli půjčit si auto a poznat jih i sever ostrova. Byl to super výlet.


Co se nám na Fuerteventuře líbilo

  • levné letenky
  • sluníčko, modré nebe, teplo a koupání
  • klid, pohoda bez adventního marketingu
  • vynikající červené víno
  • usměvaví a ochotní lidé
  • levné zapůjčení auta a levný benzín
  • ceny v Intersparu skoro jako u nás

  ... a co se nám líbilo méně

  • krajina bez zeleně
  • kromě pláží a moře je málo míst, která stojí za návštěvu (možnosti na ostrově Lanzarote se nám zdály mnohem pestřejší)

Co bychom udělali jinak

Asi nic. Díky videím, cestopisům a recenzím na internetu jsme věděli, co nás čeká. Proto vše proběhlo dle našich plánů a nic nás nepřekvapilo.


Advent k nezaplacení

Čekaly nás nádherné pláže a azurové moře, krásné ubytování, sluníčko a modré nebe. Kraťasy, tričko a lidé s úsměvy na rtech. Tahle si představujeme adventní čas, plný pohody. Žádné koledy, slevové a výhodné akce. Zkrátka nádherný týden bez vánočního blbnutí.

Fuerteventura, Morro Jable 05

Kdyby to šlo, zůstali bychom tu až do 23.prosince. Ale kdo ví, co bude za dva nebo tři roky. Každopádně pracujeme na tom, abychom mohli strávit někde v teple třeba i celý měsíc před Vánocemi.


Lepší časy příletu a odletu

Čas příletu na Fuerteventuru je mnohem lepší, než na Lanzarote

 • na Fuerteventuru se přilétá už dopoledne (10:20 hod.)
 • na Lanzarote se přilétá až v podvečer (17:30 hod.)

Podobné je to s odlety

 • z Fuerteventury v 11:00 hod.
 • z Lanzarote už v 7:00 hod.

Nové parkování v Berlíně

Nejčastěji odlétáme z Berlína. Je pro nás dobře dostupný a jenom Ryanair zde létá do více než 40 destinací.

Vyzkoušeli jsme několik parkovišť. Nejlépe se nám parkovalo před letištní budovou. Jenže časy, kdy jsme za 3 dny parkování zaplatili pouze 17€, jsou už dávno pryč.

Za dobu našeho cestování jsme vyzkoušeli také několik soukromých parkovišť, vždycky proběhlo všechno bez problémů. Tentokrát jsme vyzkoušeli parkoviště, které provozuje přímo letiště a bylo super. Parkování je přímo u letiště v upraveném komplexu několika osmipatrových parkovacích budov. Celý areál vypadá jako vysokoškolský kampus.

Na letiště je zajištěna pravidelná autobusová doprava klasickým velkým autobusem s místem pro zavazadla uvnitř. Jezdí v pravidelných půlhodinových intervalech a cesta trvá 10 minut. Toto byla příjemná změna proti soukromým parkovištím, kde jsme museli volat na dispečink, ohlásit příjezd a čekat, než nás mikrobus vyzvedne.

Za 5 dní parkování jsme zaplatili 23€.


Pozor v Berlíně Schönefeld - přes noc se nelétá

Odletová hala berlínského letiště je stále takový chudý příbuzný ostatních letišt srovnatelné velikosti. Její velikost a zázemí vůbec neodpovídá silnému provozu.

Poslední letadlo přistává před půlnocí a první startuje v šest hodin ráno. Naše letadlo odlétalo v 6:20. Byli jsme v hale už ve 3:30 hod. (vždy si necháváme dostatečnou rezervu, obvzláště v zimě).

Odbavovací přepážky a pasová kontrola fungují až od 4:00 hod. Pokud přijedete s předstihem, připravte na čekání v „nic moc“ prostorách. Kdo neobsadí několik málo sedaček, které jsou k dispozici, musí postát nebo se usadit na podlaze.

Naše letadlo stálo přes noc na ploše. Ten den jsme byli prvními cestujícími, a proto jsme mohli nastoupit s dostatečným předstihem. Nástup ve stylu honem, honem, za 20 minut odlétáme, se tentokrát nekonal.


Ceny za ubytovaní na Fuerteventuře

Ceny snadno zjistíte např. na Booking.com. Jsou vyšší než ve většině evropských plážových destinací, ale není to nic hrozného. Podívejte se na několik příkladů cen ubytování u pláže. Ceny jsou za DVĚ osoby a ČTYŘI noci.

Pokud bychom vzali nejlevnější ubytování se snídaní, pak by pět dní, včetně letenky, vyšlo na cca 4.000 Kč / osobu.

Ubytování v apartmánu za dvě osoby /4 noci

 

Ubytování v apartmánovém hotelu se snídaní za dvě osoby /4 noci

Ubytování v apartmánovém hotelu se snídaní a večeří za dvě osoby /4 noci

Ubytování v hotelu s all inclusive za dvě osoby /4 noci


Půjčujeme si auto

Už od začátku máme jasno, že si půjčíme auto a ostrov procestujeme. Po loňských zkušenostech, porovnávání nabídek autopůjčoven a po přečtení několika zážitků na cestovatelských webech víme, že půjčit si auto není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Vlastní půjčovné drahé není (platili jsme cca 900 Kč za 5 dní). Problém je v pojištění, které je pouze v minimálním rozsahu. Ztracené klíče, proražená pneumatika, ulomený stěrač, … všechno platíte vy. A ne zrovna málo.

Nejjistější a nejklidnější variantou je all inclusive pojištění koupené u autopůjčovny. Ať se s autem stane cokoli, nic neřešíte a auto si půjčíte bez složené zálohy. Ale toto pojištění stojí často více než vlastní zapůjčení auta.

Zlatou střední cestou je all inclusive (nebo jiné super pojištění) koupené přímo u pojišťovny, ovšem za úplně jinou cenu než od autopůjčovny. Tuto variantu jsme zvolili.

Auto jsme si půjčovali u ORLANDO. Před letištěm jsme počkali na jejich shuttlebus, který nás odvezl do kanceláří Orlando (cca 2 km od letiště). Díky tomu, že na letišti nemají kanceláře a zaparkovaná auta, mají nižší provozní náklady a to se příznivě promítá do ceny půjčovného.

V shuttlebusu (mikrobusu) bylo cca 10 lidí a předávání vozů trvalo dost dlouho. Od našeho příjezdu uběhlo 90 minut do doby, než jsme s vozem odjeli.

Předání vozu bylo formální, proběhlo ve stylu: Tady máte klíčky a támhle je vůz. Protože si všichni fotili stav půjčovaných vozů, vyfotili jsme si ho také. Ale bylo to zbytečné.

Zkušenost se zálohou strženou z karty

 • Pokud si auto půjčíte pouze s částečným krytím pojistných událostí, autopůjčovna si z vaší karty část peněz strhne jako zálohu. Pokud by se s vozem cokoli stalo, tuto zálohu použije na krytí události, kterou si vy pak vyřídíte s pojišťovnou a ta vám vynaložené náklady proplatí.
 • Půjčovna strne zálohu z debetní karty. Nedá se zaplatit v hotovosti a nedá se zaplatit z kreditní karty.
 • V diskuzích jsme často četli, že půjčovna nemá šanci zjistit, zda je vaše karta debetní či kreditní. Protože jsme měli „nabité“ obě karty, rozhodli jsme se to zkusit. Zálohu si bez jakéhokoli problému strhli z kreditní karty. Ale našemu synovci, který byl týden po nás ve stejné autopůjčovně, kreditní kartu nevzali. Aby mohl s autem odjet, musel si na místě koupit jejich All inclusive pojištění.

Auto, včetně pojištění, jsme si rezervovali přes RYANAIR. Za pět dní jsme zaplatili 55€.


Jedeme na jih aneb těžký život ve vnitrozemí

Víme, že Kanárské ostrovy jsou sopečného původu a tomu odpovídá okolní krajina. Ale to, co jsme viděli na Fuerteventuře, nás přece jenom zaskočilo. Přesto, že jsme byli na jihu ostrova a přejeli ho až na sever (100 km v jednom směru), neviděli jsme jediný zelený kopec. Pouze kamení, kamení a zase kamení. Prostě Mars s plnou parádou.

Ale sluníčko svítí, nebe je modré a moře nádherné. Pohlazení pro duši. Za celý týden neuslyšíme jedinou koledu, žádnou akční nabídku či výhodný vánoční balíček. Ideální únik před vánočním blbákovem. Tušíme, že další prosinec strávíme zase na Kanárech.


Costa Calma

Ubytování jsme vychytali parádní. Vybrali jsme kompletně vybavené apartmány Bahia Calma Beach v krásné lokalitě a hezkým bazénem. Ubytování má na Bookingu velmi vysoké hodnocení 8,6 (maximum je 10) od více než 1.300 hostů. To je známka dlouhodobě vysoké spokojenosti.

Prvním bonusem byl výhled na moře, ke kterému jsme to měli pár kroků. A druhým bylo přímé sousedství s "mini" promenádou, kde byly dvě restaurace (pizzárny), dvě kavárny, pár butiků a Interspar. To vše necelé dvě minuty chůze od apartmánů.

V celé této oblasti (alespoň tak, jak jsme ji mohli poznat a co nám říkali místní), byly pouze apartmány a hotely. Klasická promenáda kolem moře tu nebyla. Ale pro rodiny s dětmi nebo pro ty, co se přiletí na pár dní povalovat na pláži, je to naprosto super lokalita.


Morro Jable

Druhý den vyrážíme do letoviska Morro Jable. Ale ještě před ním se krátce zastavujeme u moře. Fouká vítr a moře ukazuje svoji sílu.

Morro Jable je klasické letovisko se vším všudy. Dlouhá a široká pláž, krásné moře, restaurace, bistra, butiky, promenáda, ... Tady to žije ve dne v noci.


Fuerteventura znamená "Silný vítr"


Jedeme na sever

Cesta vnitrozemím nám zabere cca 2 hodiny. Pozorné oko občas zaregistruje krásnou scenérii, ale je to spíš výjimka.


Antiqua

Od místních dostáváme několik tipů, kde stojí za to se zastavit. Z nich vybíráme vesničky Antiqua a El Cotillo.

Zastavujeme v Antiqua u mlýna, který je hlavní atrakcí tohoto městečka. Stojí kousek od silnice a u něj tři "zájezdové" autobusy. Hned se rozhodujeme, že tuto atrakci vypustíme. Kromě mlýna, který v tuto chvíli bude pravděpodobně narvaný k prasknutí, nenacházíme nic, co by stálo za návštěvu.

Vše nám ale vynahradí El Cotillo.


El Cotillo

El Cotillo je malá rybářská vesnice, kde se nám líbilo hned na první dobrou.

Po levé straně je veliká pláž plná surfařů.

Po pravé straně malá pláž ideální na koupání. A vedle ní celá řada romantických plážiček, které mohou být jenom vaše. Ty se táhnou téměř až k majáku El Toston Lighthouse.

Po té co jsme přejeli téměř celý ostrov, je to první vesnice, kde máme pocit, že to žije.


Corrajelo

Corrajelo je velké turistické město. Najdete tu vše, co lze očekávat od města, kde to žije ve dne i v noci. Pravděpodobně je to nejživější město ostrova.

Pobyt jsme si objednali v hotelu Arena Suite s polopenzí. Hotel máme pouze na přespání a tak při výběru rozhodovaly nadšené reference na stravování. Vybrali jsme dobře. Večeře i snídaně byly boží.


Přírodní park Corrajelo - Sahara na ostrově

Na mapách Google jsou přírodní parky znázorněné zelenou barvou. Nenechte se zmást. Nic zeleného v těchto parcích nenajdete. Možná tak nějaký trs trávy a kaktus. Přírodní park Corrajelo se rozkládá na ploše cca 10 km2 a najdete zde písek a duny. Tady se budete cítit jako na Sahaře.


Pozor na mapy Google

Pohled na mapu může vyvolat dojem, že přírodní park bude plný zeleně. Není tomu tak.

Jakmile se přepnete do fotografického zobrazení mapy, uvidíte, že to co bylo před chvílí zelené, je nyní poušť.

U nás v Čechách byl tou dobou na silnicích navátý sníh, tady písek.


Ubytování u letiště

Jsme si tak nějak jistější, když před odletem spíme blízko u letiště. Už jednou jsme zažili, že nám kvůli dopravní nehodě na dálnici uletělo letadlo. Naštěstí to tenkrát bylo letadlo směrem na výlet. Pokud by nám mělo uletět zpáteční letadlo, byla by to komplikace.

Blízko letiště se dá sehnat ubytování za dobrou cenu. Zvolili jsme ubytování v Apartamentos la Piramide a za noc s polopenzí platili 650 Kč/osobu. Ubytování je vhodné opravdu jen na přespání před odletem a pro nenáročné cestovatele je OK. Interiér už něco pamatuje, jídlo nebyla žádná hitparáda a na nejbližší koupání je to téměř 30 minut pěšky. Ale mají tady hezký bazén i s barem :-) A co bylo velmi sympatické, celé přízemí a okolí bazénu bylo uzpůsobeno pro vozíčkáře.


Za rok jsme zpátky

Ani letos nás Kanáry nezklamaly. Je super si v době předvánočního blbnutí na pár dní a za pár peněz odskočit za sluníčkem. Zbývá nám ještě několik ostrovů. Takže je nám jasné, že se sem ještě několikrát vrátíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *