Návod: Víkendová koupačka v Rudém moři – Cestování nás baví

Návod: Víkendová koupačka v Rudém moři


Parádní víkend
u Rudého moře (Taba, Egypt) – vzduch 28 st., opalování a koupání po celý den. Na začátek února dost dobrý 🙂

Letenky jsme měli za 780 Kč a ubytování v 5* resortu s polopenzí pořídili za 850 Kč / os. / noc. Za výlet jsme nezaplatili o moc víc, než kdybychom se Slevomatem vyrazili do wellness hotelu na Vysočině nebo v Krkonoších.

 

Udělejte si radost a naplánujte si podobný výlet

Do Egypta klasické nízkonákladovky (zatím) nelétají a tak se k Rudému moři musíte dostat přes Izrael, konkrétně přes letovisko Eilat. Z letiště pak přímou linkou (za 5€) přijedete až na hranice a z nich dojdete pěšky až do hotelu (500m).

Článek jsme napsali jako návod, třeba se vám bude hodit, až budete plánovat podobný výlet. Sbalte se a vyrazte z Berlína, Poznaně, Bratislavy, Krakova, Budapešti, Prahy nebo Katovic.

Na záda si hoďte malý batůžek a hurá na výlet. Cesta do 5* Hotelu Movenpick je snadná.

Hotel Movenpick, Taba, Egypt


TIP: František nám do komentářů napsal své zkušenosti z výletu do Eilatu / Taby (8. až 12.ledna 2019). Přečtěte si i jeho komentář.

Co bezpečnost na sinajském poloostrově?

Přesto, že je na sinajském poloostrově po útocích na dva koptské kostely vyhlášen výjimečný stav, turistických destinací se to nijak významně nedotklo.

Cestovní kanceláře do těchto oblastí dál organizují pobyty a Ministerstvo zahraničí od dovolených v těchto místech nikoho neodrazuje.

Podobné je to na území Izraele. Na každém kroku sice potkáváte vojáky a ozbrojené hlídky, ale kromě rizikových oblastí (Jeruzalém, pásmo Gazy, hranice se Sýrií a Libanonem), je v Izraeli bezpečno.

Zda do egyptské Taby jet či nikoli, necháváme na vašem uvážení. Přečtěte si cestopisy od cestovatelů, kteří mají tyto oblasti procestované a kteří se v nich dlouhodobě pohybují. A sami se rozhodněte.

V posledních letech jste asi nezaregistrovali žádný terostistický útok na cizince, který by se uskutečnil na území Izraele. A co se týká území Egypta, asi si vzpomenete pouze na případ pobodané Češky (červenec 2017).

Možná budete nepříjemně překvapeni, když si uvědomíte, kolik teroristických útoků se odehrálo v relativní blízkosti ČR se stovkami mrtvých (Barcelona, Londýn, Manchester, Stockholm, Berlín, Nice, Paříž, Brusel, více zde, ...).


Taba, Egypt: dovolenkář jásá, cestovatel pláče

Do Egypta jsme si zaletěli kvůli odpočinku a naše očekávání se nám splnilo. Ulovili jsme levné letenky a pobyt v 5* hotelu nám poskytl dokonalé zázemí.

Čeká vás relax, relax a zase relax. Nic víc od tohoto výletu neočekávejte.

Váš režim bude: Dokonalá snídaně, pláž, opalování, koupání, drink, opalování, koupání, drink, ... a na závěr dne luxusní večeře, kde se nacpete k prasknutí. Tak co, těšíte se?

Oblast, ve které se Hotel Movenpick nachází, je veliká pouze 4 km2 a nachází se v ní jedna malá tržnice. Nic víc. Když vyjdete mimo resort, nemáte kam jít a není co vidět.

Pokud se zdržíte déle než my (3 noci) můžete vyrazit do izraelského Eilatu nebo na některý z placených výletů po Egyptě. 


Ulovte si levné letenky

Na stránce Ryanair použijte vyhledávač nejlevnějších letenek. Pokud jste ochotni vybrat si k odletu z více letišť, vyzkoušejte je postupně všechny: Berlín, Poznaň, Bratislava, Krakov

Nebo použijte vyhledávač AZAIR. Ten prohledá lety všech leteckých společností.

Nejčastěji koupíte levné letenky 2 až 3 měsíce před odletem. Když není letadlo dostatečně naplněné, seženete letenky třeba i dva týdny před odletem.

Nejvíce levných letenek bývá v období vedlejší sezóny. S blížícím se termínem hlavní sezóny (nebo svátků) bude levných letenek ubývat.

Když se vám podaří sehnat letenky pod 1.500 Kč, buďte si jistí, že je to dost dobrá cena.

Když jsme letenky na začátku ledna kupovali my, daly se z Bratislavy, Poznaně, Katovic, Prahy, Krakova a Berlína sehnat za tyto ceny


Není Taba jako Taba

První Taba sousedí s izraelsko - egyptskou hranicí. Druhá Taba se jmenuje Taba Heights a od hranic je vzdálená cca 20 km.

 • Pokud se ubytujete v té první Tabě, nebudete platit výstupní poplatek z Izraele a vstupní do Egypta. Ušetříte cca 750 Kč za osobu.
 • V případě, že zvolíte ubytování v Taba Heights, výše uvedené poplatky zaplatíte.

Parádní přeprava z letiště do Taby

Přistanete uprostřed pouště na letišti Eilat Ovda, na bývalé vojenské základně. Letiště je malé a asi budete mít dojem, že jste přistáli na letišti místního aeroklubu.

Jakmile projdete pasovou kontrolou, uvidíte po pravé straně malý přenosný stánek, kde si koupíte jízdenky do Eilatu. Cena v jednom směru je jednotná - 5€ bez ohledu na to, kde budete vystupovat. Zaplatit můžete i kartou.

Pojedete linkou 283 státní (a velmi spolehlivé) společnosti Egged.

Odjezdy jsou synchronizované s přílety všech letadel. Dokud nejsou všichni odbavení, autobus neodjede. Pokud má letadlo zpoždění, autobus na něj čeká. Když byl "náš" autobus zaplněn, a nikdo před ním už nestál, šel řidič do haly zkontrolovat, jestli tam přece jenom není někdo s jízdenkou do Taby.

Z letiště jede autobus přímo do Eilatu (cca 60 km). Pak udělá okružní jízdu po několika hotelech v Eilatu a nakonec se vydá k hranicím. Tady má konečnou. Až sem se dostanete bez přestupování.

Podle jízdního řádu trvá cesta 2 hodiny, my jsme ji zvládli za 1:15 hod.

TIP

 • Pokud se v Tabě zdržíte déle než my, vyplatí se kromě zpáteční jízdenky za 10€, připlatit si ještě 4€ za šestidenní lítačku po Eilatu. Pak můžete přejít hranice z Taby, sednout na autobus a vyrazit do Eilatu (je to cca 7 km) a večer se vrátit do hotelu. V ceně je i vstup do podvodní observatoře.

Kromě taxíka se z letiště můžete dostat autobusy společnosti Eilatshuttle.com. Jízdné v jednom směru stojí  8€ a je nutné si ho zakoupit předem na internetu. I tyto autobusy jsou synchronizované se všemi přílety a odlety.

V recenzích a cestopisech se ale často setkáte s informacemi o nespolehlivosti této společnosti a lidé si na ni dost stěžují.


Přechod izraelsko - egyptské hranice

Autobus zastaví pár metrů od hranice a ke kontrole už jdete pěšky. Dotaz na první kontrole nás zaskočil: "Máte zbraň?"

Byl to zážitek jak za totáče: 3 kontroly na izraelské straně, 2 kontroly na egyptské straně a 3 kontroly v areálu Hotelu Movenpick.

Na egyptské straně budete ještě vyplňovat něco jako "vstupní list" a totéž při cestě zpět. Hned jsme si vzpomněli na staré dobré "celní prohlášení" z dob socialismu :-)

Každý turista, který přechází izraelskou hranici, musí zaplatit výstupní poplatek cca 600 Kč a na egyptské straně se platí vstupní poplatek cca 150 Kč.

Neplatí to pro ubytování v sousední Tabě (musíte být ubytování v Hotelu Movenpick nebo v Hotel Taba, anebo v Hotelu Taba Sands) a taky pokud se během pobytu nevydáte dál do Egypta.

Abyste byli poplatku ušetřeni, musíte ukázat vytisknutou rezervaci ubytování v Tabě a navazující zpáteční letenku. Úředník z kontroly zavolá do hotelu a vaši rezervaci ověří. Pokud bude všechno OK, poplatek neplatíte.

V hotelu jsme se dozvěděli:

 • Může se ovšem stát, že i když bude vše OK, přesto budete muset výstupní poplatek zaplatit. Pokud taková situace nastane a budete ubytováni v Hotelu Movenpick, poplatek vám v recepci hotelu vrátí.

Kde se ubytovat?

V Tabě se můžete ubytovat ve třech hotelích: Hotel Movenpick, Taba Hotel a Hotel Taba Sands. Za úvahu stojí pouze první dva, které se nachází přímo na pláži.

 • Hotel Movenpick má několik venkovních bazénů, jeden vnitřní (29 st.), krásnou parkovou úpravu mezi hotelem a soukromou pláží. Ta je dlouhá 400m.
 • Okolí Hotelu Taba (bývalý Hilton) bylo velmi malé a stísněné.

Za nás Hotel Movenpick je jasnou volbou a vybrali bychom si ho znovu.

POZOR na ceny, pokud budete vybírat ubytování na Booking.com - všechny jsou uvedené BEZ daně, poplatků a městské taxy. Výsledná cena je cca o 30% vyšší.


Překvapení v Hotelu Movenpick

Na recepci potvrdili naši rezervaci a sdělili nám, že ji bezplatně upgradovali na pokoj vyšší kategorie. Nestalo se nám to poprvé. Je to častá praxe se kterou se setkáte, pokud cestujete mimo hlavní sezónu a hotel je poloprázdný.

Upgrade pokoje hotel nic nestojí a díky němu udělají z běžného návštěvníka nadšeného hosta, který se o tuto skutečnost podělí s ostatními. Je to součást hotelového marketingu.

Možná nabídnou lepší pokoj i vám.


Sami na pláži

Další výhodou cestování ve vedlejší sezóně je klid a pohoda. Odhadujeme, že na 400 m dlouhé pláži mohlo být tak 40 lidí.


Ceny pití a jídel

Je na vás, zda si koupíte polopenzi či all-inclusive. My měli polopenzi a hlady jsme rozhodně netrpěli. Pokud byste si koupili polopenzi a dostali jste hlad, můžete se najíst za rozumné peníze v některé z hotelových restaurací (libanonská, mezinárodní, čínská a mořské plody).

Ceny jídel jsou velmi rozumné. Cenu na jídelním lístku vynásobte x 1,15 a máte ceny v korunách. Např. žampionová pizza za 104 Kč, tuňákový sendvič za 115 Kč nebo salát Caesar za 104 Kč.

Za pití (na pláži nebo v baru) jsme platili 23 Kč za džus, 35 Kč za kávu nebo 70 Kč za pivo.


Místní tržnice

Pokud vyjdete ven z resortu a dáte se směrem doleva, po pár metrech (300m ?) najdete místní tržnici, kde za egyptské liry můžete nakoupit nejenom drobnosti, jako jsou trička, pití nebo sušenky, ale také můžete (najdete-li k tomu odvahu) pojíst v místním "bistru". My jsme tak stateční nebyli :-)

Pokud sebou budete mít jen dolary či eura, můžete si potřebnou částku směnit na recepci. Je to levnější, než vybírat za vysoký poplatek z bankomatu.
Nicméně dolary jsou tady populární a platit se s nimi dá všude.


Odjezd na letiště

Odjezd na letiště je naprosto v pohodě a je opět synchronizovaný s odlety všech letadel. Autobusy z hranic odjíždí 3,5 hodiny před odletem.

 Autobusy odjíždí z této zastávky. Vzadu je izraelsko - egyptská hranice.

Jedinou komplikací může být přechod hranic. Na egyptské straně jsou dvě více méně formální kontroly, ovšem počítejte opět s vyplňováním výstupního listu a také s možností, že úředník může mít zrovna pauzu a té chvíli s ním nehne nic a nikdo. Na izraelské straně vás čeká 5 důkladných kontrol. 45 minut nám trvalo, než jsme se dostali z hotelu na zastávku. A to jsme u všech kontrol byli první, protože nikdo kromě nás na přechodu nebyl.

Kdybychom na hranicích nebyli sami, cesta na zastávku by nám zabrala určitě daleko víc času. Vyrazte raději s dostatečným předstihem. A zároveň buďte připraveni na variantu, že vám autobus ujede a mějte sebou dolary na zaplacení taxíku. Platební karta vám v tomto případě bude na nic.

Komplikace jako hrom: Doporučení navštívit Tabu jsme dostali od našeho zákazníka. Pobytem byl nadšený, ale při návratu prožil krušné chvíle. Když přecházel hranice, zrovna na nich probíhala dvouhodinová stávka. Na letiště přijel sice před odletem, ale už se nestihl odbavit. Domů se vracel přes Frankfurt.


Kontrola na letišti: Takovou jsme ještě nezažili

Kontrol bylo celkem sedm. Vše začalo asi pětiminutovým pohovorem. Připravte se na otázky: Kde jste byli, S kým jste tam byli, Proč jste tam byli, Co jste tam dělali, Kdo vám balil batoh, Měli jste batoh stále na očích, V kolik hodin vám letí letadlo, Co je to za město, které máte napsané v pasu, Kde se nachází, ...

I když na tom s angličtinou nejste zrovna dobře, pohovoru se neobávejte. Otázky dostanete napsané na papíře a budete ukazovat na připravené odpovědi. Pro tento případ jsou na letišti opravdu velmi dobře vybavení.

První letištní scanner vypadá spíš jak atomový reaktor, takový na evropském letišti asi neuvidíte. Naše batohy projdou celkem třemi scannery.

Vodu nevylévejte

 • V Evropě přes kontrolu nepřenesete pitnou vodu, pokud jí máte více než 100 ml. V Izraeli vás pustí i 1,5 l lahví. Proč tomu tak je, jenom tušíme.
 • Izraelské kontroly jsou velice důkladné a myslíme si, že jejich scannery dokáží analyzovat tekutinu v láhvi. Pokud rozeznají vodu, nemají s tím problém.
 • Budete-li sebou mít velkou láhev s vodou, před kontrolou se jí určitě nezbavujte.

Odletová hala

Vzhledem k tomu, jak je letiště malé, byli jsme překvapeni komfortem, který cestujícím nabízí: mnoho pohodlných sedaček, koutek s matraci na ležení, 2x občerstvení, 1x upomínkové předměty a 1x duty free shop. Navíc aquabar s pitnou vodou zdarma.


Párek v rohlíku za 220 Kč, káva za 96 Kč

V Izraeli je velmi draho a na letišti tuplem: káva 96 Kč, sendvič 180 Kč, malé jídlo se salátem a pitím za 350 Kč. Ceny jsou uvedené v izraelských šekelech. Vynásobte to šesti a máte cenu v korunách.


Bylo to levnější než na Slevomatu?

Za dvě zpáteční letenky, dvě zpáteční jízdenky z letiště a pobyt v 5* hotelu s polopenzí na 3 noci jsme zaplatili 7.160 Kč

Pokud to porovnáme s podobnými nabídkami na Slevomatu (lepší wellness hotel s polopenzí a ubytování na 3 noci přes víkend), pak byl pobyt v Egyptě cenově srovnatelný, někdy i levnější:


Shrnutí

Věděli jsme do čeho jdeme, a proto pobyt naplnil naše očekávání. Dovedeme si představit, že si sem příští zimu znovu na nějaký víkend odskočíme dobít baterky a spálit nos :-)

Pokud bychom se zdrželi déle než 3 noci, určitě bychom se vydali prozkoumat Eilat. To je další na seznamu našich plánů, tak uvidíme.

22 Comments

 1. Zuzana napsal:

  Chtěla bych upozornit na riziko návratu – v prosinci 2017 jsme se při návratu z Eilatu setkali na letišti v Ovda s tím, že Izrael přechodné uzavřel na předem neznámou dobu hranice a tak ti, kteří měli zpáteční letenky z Ovda, ale odskočili si těsně za hranice ať už do Egypta tak do Petry v Jordánsku, kde je hraniční přechod cca 2 km od Eilatu se nedostali na letiště a museli řešit za drahé peníze jiný odlet z jejich místa pobytu. Předložení letenek na hranicích ani žádné další pokusy jim nebylo nic platné – uzavření hranic platilo bez výjimek pro všechny !

 2. František napsal:

  Vzhledem k tomu, že jsem nejvíce informací našel díky tomuto článku, tak přidám naši zkušenost.

  Chytil jsem zpáteční letenky do Ovdy z Vídně (jsme z Brna – Vídeň je takové naše domácí letiště) za 11 E, takže nebylo co řešit – až po zakoupení letenek se řešilo jak to bude – zakoupeno na 8.1.-12.1.. Po zjištění možností jsem zvolil taky Movenpick – finančně to vyšlo stejně jako v Eilatu, ale bez starostí s jídlem (nákupy, vaření nebo restaurace). Autobus jel z letiště v pohodě – jen jízdenky se daly koupit za šekely, na letišti je ale směnárna (takže to bylo 16 E za jednoho). Na letišti je taky paní co rozdává informační materiály a mluví slovensky, takže se dá na něco vyptat. Koupili jsme za 60 šekelů na osobu tj. cca 360 Kč sedmidenní kartu – jeli jsme na ni z letiště a na letiště a po Eilatu a taky až na egyptskou hranici.

  Hranici jsme zvládli projít – vzhledem k tomu, že jsme šli v dalších dnech, tak jsme to spočítali – 4 kontroly Izrael, 4 kontroly Egypt, v hotelu závora, rentgen na batoh a u vstupu rám – co se týče poplatku za výstup, tak my jsme na hranicích neplatili, ale Slováci co šli s námi platili – my jsme měli rezervaci přímo z hotelu, oni přes booking.

  Jinak cenově mi to vyšlo výhodněji objednat přímo na stránkách hotelu asi o 300 Kč levněji než booking a ještě jsme měli 20 dolarů na útratu v restauracích nebo baru v hotelu. Měli jsme zimní slevu a pokoj pro dva vyšel na 100 dolarů za noc s polopenzí (takže o něco víc než v článku). Jídla hromady a docela dobré, pokoje už trošku dodělané, postele OK – ale 5 hvězd je asi zbytečně moc 🙂

  Měli jsme taky lepší pokoj (původně výhled na hory, nakonec třílůžák s výhledem na bazén a moře) než jsem objednal, ale Ahmed na recepci nejprve začal že lepší pokoj za 25 dolarů za noc, pak že 15 a nakonec že nám ho dá – pak na pokoji uvítací dopis na moje jméno, takže od recepčního pokus jak si přilepšit. Pak jsme zjistili, že ti co objednávali přes booking měli pokoje co si objednali tj s výhledem do vnitrozemi, výhled na moře nedostali.

  Po vyspání jsme vyrazili do Izraele – 8 kontrol, ale v pohodě za nějakých 20 minut jsme byli na zastávce. Autobus jezdí přes den každou půlhodinu a večer po hodině – nám těsně ujel, takže jsme šli pěšky k podmořské observatoři – tam se musí normálně zaplatit vstupné cca 650 Kč za dospělého, ale je to fajn – velké akvárium se žraloky, rejnoky a dalšími rybami, spousta malých akvárií, věž s vyhlídkou a podvodní vyhlídkou na korály, taky se dá za 40 šekelů na projížďku lodí, kde se sedí pod hladinou – ale to jsme nejeli, tak nevím co je nebo není vidět V observatoři jsme byli nakonec asi 3 hodiny a pak jeli do Eilatu, zjišťovali dopravu na další den a nakonec jeli na ptačí rezervaci na okraji Eilatu – bylo to trochu divočejší, museli jsme od Bigmallu přes nějaké staveniště – moc to tam nemají pořešené pro lidi bez auta. Pár ptáků tam bylo, zapadalo sluníčko, takže fajn a nakonec nás svezli do Eilatu nějací izraelští manželé, hned jsme trefili bus a stihli opulentní večeři.

  Další den výlet do Red Canyonu – je to asi 20 km od Eilatu, vyrazili jsme z hotelu na pohodu s rezervou, ale zrovna jsme chytli asijský zájezd na kontrolách, takže to trvalo hodinu než jsme se dostali na zastávku – zavazadla asijských turistů mají asi dvojnásobný objem jejich těl, tak to trvalo než to vše nacpali do těch rentgenů. Ale bus 392 z Eilatu jsme stihli, za půl hodiny jsme byli u Red Canyonu (krásné místo – prošli jsme to za necelé 3 hodiny, šli jsme v pohodičce bez spěchání), k silnici jsme se vrátili v 17:00, podle informací z infocentra na autobusáku v Eilatu měl jet bus 392 v 17:30, čekalo nás tam asi 15 – nakonec jsme měli nejhorší zážitek z této akce, protože žádný bus nepřijel, každý na zastávce měl jiné informace kdy to má jet, Chlapík v Eilatu na informacích měl asi slabší chvilku nebo to udělal schválně.

  První odjel izraelský pár a vzali s sebou i 2 Rumuny co s námi byli na hotelu – zastavili taxík co jel z letiště (jak jsme se pak dozvěděli, tak jeli za 100 šekelů), ostatní jsme doufali že pojede bus, další taxík nám zastavil asi v 18:20 a chtěl 150 šekelů, to už byla tma a docela zima, ale ještě jsme doufali že přijede bus, v 19:00 už to byla zoufalost a když zastavil projíždějící taxík tak jsme se na něj všichni vrhli a ten už měl cenu 200 šekelů – nakonec jsme jeli my 2, protože na předním sedadle už někdo byl, ostatní tam zůstali, ale snad to pak nějak zvládli – ještě před nástupem jsme taxikáři řekli, že tolik asi nemáme, ale on ať nastoupíme a jedem, že to nějak vyřešíme – Běloruského pasažéra vysadil u hotelu, nechal si to zaplatit a od nás chtěl ty 200 – měl jsem 20 šekelů, drobáky, 25 Euro a 13 dolarů, což jsem rozměnil a dal mu to, ale pořad mu to bylo málo – měl jsem ještě neplatné egyptské bankovky, tak ty vzal taky – prostě Žid. Nicméně jsme byli rádi, že jsme z pouště pryč – ono jak se v té poušti setmí a jste u egyptské hranice, kde už jezdí jen vojenská auta, tak nicmoc pohoda – a zima byla už pořádná.

  Pak jsme se dozvěděli od jedněch Slováků, že jeli taxíkem z Eilatu do Red Canyonu za 80 šekelů – což je asi standardní cena – takže taxikáři jako asi všude na světě. Ale výsledek je asi v tom, že spoléhat se na Egged (izraelské zelené busy) asi nebude stoprocentní (nikde předtím jsem nenašel info o nespolehlivosti izraelských busů, ale po té 1,5 hodině za tmy večer v poušti už to není moje oblíbená dopravní společnost). Spláchli jsme to lahví vína z marketu a nakonec ještě stihli večeři v hotelu (kontroly už byly úplná pohodička).

  Třetí den jsme se jen váleli na pláži u hotelu – jak je v článku – dlouhá pláž, cca 30 lidí – bylo 25 stupňů, moře relativně teplé, stačilo vydržet chvilku než se tam vlezlo a pak jsme tam byli i půl hodiny – na okrajích hotelové pláže korály se spoustou ryb (i docela velkou chobotnici jsem viděl).

  Čtvrtý den jsme jeli domů – prošli jsme si Eilat – prostě přímořské letovisko – hotel na hotelu, promenáda, spousta lidí (byl šabat) – zhodnotili jsme to tak, že tam by se nám to tak nelíbilo jako v Tabě co se týče povalování u moře, jako základna pro výlety by to bylo jednodušší (potkali jsme pár lidí co si udělali jednodenní výlet do Jeruzaléma nebo Tel Avivu).

  Na ceste zpět jsme se trochu pokamarádili s dalšími cestovateli od nás a sdělili si zážitky – Břeclaváci zůstávali v Movenpicku, Třeboňáci pocourali pobřeží a byli v Timna parku (což může být taky fajn, je to celkem blízko), Ostraváci se jen povalovali v Eialtu, Benešováci dali Jordánsko a z Izraelců měli prdel (hlavně u výstupního pohovoru si to Petr užil s následnou prohlídkou) – zdravíme všechny, pokud si to přečtou Takže celkem zajímavý výlet, ale příště bychom asi už jeli jinam 🙂

  Ještě když jsme se váleli u moře, tak jsem prošel po pláži do vedlejšího hotelu Nelson Taba- jen na pláž – ale přišel mi možná víc v pohodě (méně malých uřvaných arabských a ruských dětí – teda spíš žádné uřvané děti tam nebyly – na bookingu to tam bylo v bungalovech o něco dražší, ale zase ty 2000 navíc by za to stály – klid, apartmánek pár metrů od pláže – ne ta velká výšková budova – taky máme děti, ale některé rodiny dokáží docela znepříjemňovat pobyty).

  • Václav napsal:

   Dobrý den Františku, moc děkujeme za váš report. Je prima, že jste si udělali několik výletů do Izraele, příště bychom to udělali také.

   Lehce vám závidíme blízkost letišť ve Vídni a Bratislavě. Máte to k nim daleko blíž než my do Berlína či Wroclavi. Ale počet destinací a pěkné ceny letenek z „našich“ letišť nám to vynahrazují.

   V posledních měsících hodně lidí na Googlu vyhledává informace o výletu do Eilatu či Taby a díky tomu tuto stránku každý měsíc navštíví několik set lidí. I proto do úvodu článku přidáme upozornění na Váš report pod článkem. Ať i vaše zkušenosti pomohou ostatním.

   Hezký den, Václav

  • IVO napsal:

   Chtěl bych se zeptat, jak probíhá bezpečnostní pohovor při odletu z Vídně do Izraele? Jedu se dvěma kamarády, kteří neumí anglicky, tak ať z toho nemají trauma.

   • Václav napsal:

    Dobrý den Ivo, na letišti ve Vídni nebude probíhat žádný bezpečnostní pohovor. Alespoň při našel letu do Izraele to tak bylo. V Izraeli jsme letiště opustili naprosto běžným způsobem, žádný pohovor se nekonal. Ten se konal až při odletu. Pohovor trval cca 5 minut a když pracovník kontroly zjistil, že neumíme anglicky, vyndal papír s otázkami v češtině a k nim několik odpovědí, rovněž v češtině. Na odpovědi jsme ukazovali. Otázky byly cca na 3 stranách a odpovídali jsme na ně společně s manželkou. Snad jsem vašemu dotazu správně porozuměl. Pokud ne, napište mi ještě jednou 🙂

    Hezký den, Václav.

 3. Danielsan napsal:

  Hezký aktuální článek. Jedu za dva týdny a rád bych až do Dahabu v Egyptě. Mám otázku. Při odletu zpět domu, platili jste také výstupní izraelskou taxu? Bratr co jel loni se dušuje, že se nic neplati. Diky

  • Václav napsal:

   Zjišťovali jsme to loni a bylo to takto: Výstupní taxa se neplatila pouze v případě, že jsme měli zajištěné ubytování v Taba (hned za hranicemi). František píše, že taxu neplatili, zatím co Slováci ano. Z toho usuzuji, že výstupní taxa se stále vybírá. Václav

   • František napsal:

    My jsme byli v hotelu hned u hranic, kdo jede dál, tak musí platit taxu (asi jen výjezdní, zpátky se myslím nic neplatí). Slováci co taxu platili u okénka na izraelské hranici říkali, že jim to vrátí v hotelu, ale zase jiní pak v hotelu říkali, že jim taxu vrátí až pojedou zpátky zase na hranicích když ukáží potvrzení z hotelu – ale pak už jsem se zapomněl na toto vyptat, tak nevím jak to pořešili – ale pak jsme víceméně jeli všichni v autobusu na letiště, tak kdyby s tím měl někdo problém, tak by to řekl, není to zrovna málo peněz jen za to, že se přejde čára. My jsme neplatili díky tomu, že jsme měli rezervaci přímo z hotelu, ostatní měli booking a platili, ale pak to dostali zpět. Při těch přechodech jsme jen jednou ukázali papír z hotelu a pak už byly v pase razítka a už nic nechtěli a taky jsme měli pásek na ruce, který stačilo někdy jen ukázat Egypťanům – Izraelci na pásek nazabírali 🙂

 4. Monika napsal:

  Užitočné informácie. Prosím Vás, výstupný poplatok z Izraela sa platí akou menou ? Iba šekeloch? A poplatok v Egypte? Ďakujem. Cestujeme v marci do Dahabu. Vystihli sme dobrú cenu leteniek do Ejlatu.

  • Václav napsal:

   Dobrý deň Monika, bohužel vám neporadím. My jsme zůstali v Taba a tak jsme žádný poplatek neplatili.

   Hezký den
   Václav

 5. Vladimír napsal:

  Díky za zajímavý tip. Egyptské vízum tedy není třeba? Díky

  • Václav napsal:

   Dobrý večer, nevíme. My byli v Taba (hned za hranicemi) a žádné vízum jsme nepotřebovali.

   Ubytování v Taba je výrazně levnější než v Izraeli a tak můžete poznávat jižní Izrael a přespávat v Egyptě 🙂

 6. Kateřina napsal:

  Dobrý den,
  moc hezký návod a aktuální informace. Chtěla bych se zeptat na ten autobus z Ovdy do Eilatu – kupovali jste si lístky on-line předem? Letíme s WizzAirem a přistaneme v 17,45, na webu Egged jsem ale našla možnost rezervovat místa v autobuse v 18.15 a to se bojím, že nestihneme. Nevíte, do kdy do večera autobusy jezdí a jestli se dá i nastoupit „na blint“?

  • Václav napsal:

   Dobrý den Kateřino, lístky koupíte přímo na letišti. Hned co projdete bezpečností kontrolou, tak po pravé straně býval stoleček (žádný kiosek) s prodejcem a za ním stál nepřehlédnutelný banner. Odjezdy všech autobusů jsou synchronizované s přílety a odlety letadel. Přiletíte na vojenské letiště a prostor před halou je oplocený, z něj se dostanete pouze autobusem nebo taxíkem. Dokud všichni cestující neprojdou vstupní kontrolou, autobus neodejede. V pohodě nastoupíte na blint. Toto jsou naše zkušenosti z loňského roku, zda se něco změnilo, nevíme. Pokud budete mít další dotazy, napište mi 🙂

   Václav

   • Kateřina napsal:

    Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověď. Zkusíme to bez rezervace. 🙂 Koukala jsem, že přinejhorším jezdí ještě linka 392, tak snad se nějak do Eilatu dostaneme. 🙂

 7. Anna napsal:

  Movenpick je super hotel a mimo sezonu se vyplatí nedělat žádnou rezervaci, ale prostě si jen pokoj objednat přímo na místě. Při vstupu do Egypta sice zaplatíte poplatek, ale pokud předložíte účet od hotelu, tak vám ho zase na hranicích při odchodu vrátí. My jsme začátkem roku chytli při zpáteční cestě asijský zájezd a před hranice šli skoro tři hodiny… Za měsíc se tam chystáme zase, tak snad to tentokrát bude příjemnější :).

  • Václav napsal:

   Díky za komentář. Bezproblémový (včasný) návrat z Egypta vnímáme jako potenciální riziko, pokud má následovat odjez na letiště 🙂

 8. Barbara napsal:

  Dobrý den.Neví prosím někdo jak se dostaneme z letiště Ramon do Taby v pátek večer.Přistáváme s ryanair v patek(šabat) v 18 30hod.Jedeme s mou 82 letou maminkou na 3 dny do tepla a nechci ji moc utahat.Prohlidnout si chceme Eilat,ale spát chceme v Movenpick v Tabě.Jede něco v pátek večer?Moc děkuji.Barbara.

 9. Kontroly na novém letišti Ramon u Eliatu napsal:

  Info od kamaradu co tu byli a z internetu bylo at sme na letišti aspoň 3h předem kvůli přísným a dlouhym kontrolám. Teď jsme absolvovali celou kontrolu od příchodu na letiště až po gate za 25min. Nikde skoro ani noha, otázky při bezpečnostní kontrole zběžně na 2min, rentgen a baglu nejjemnější co sme kdekoliv zažili ( nic se z baglu nevyndavá,nechaji provést i vodu,mliko, jogurty).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *