Návod: Víkendová koupačka v Rudém moři


Parádní víkend
u Rudého moře (Taba, Egypt) – vzduch 28 st., opalování a koupání po celý den. Na začátek února dost dobrý 🙂

Letenky jsme měli za 780 Kč a ubytování v 5* resortu s polopenzí pořídili za 850 Kč / os. / noc. Za výlet jsme nezaplatili o moc víc, než kdybychom se Slevomatem vyrazili do wellness hotelu na Vysočině nebo v Krkonoších.

 

Udělejte si radost a naplánujte si podobný výlet

Do Egypta klasické nízkonákladovky (zatím) nelétají a tak se k Rudému moři musíte dostat přes Izrael, konkrétně přes letovisko Eilat. Z letiště pak přímou linkou (za 5€) přijedete až na hranice a z nich dojdete pěšky až do hotelu (500m).

Článek jsme napsali jako návod, třeba se vám bude hodit, až budete plánovat podobný výlet. Sbalte se a vyrazte z Berlína, Poznaně, Bratislavy, Krakova, Budapešti, Prahy nebo Katovic.

Na záda si hoďte malý batůžek a hurá na výlet. Cesta do 5* Hotelu Movenpick je snadná.

Hotel Movenpick, Taba, Egypt


Co bezpečnost na sinajském poloostrově?

Přesto, že je na sinajském poloostrově po útocích na dva koptské kostely vyhlášen výjimečný stav, turistických destinací se to nijak významně nedotklo.

Cestovní kanceláře do těchto oblastí dál organizují pobyty a Ministerstvo zahraničí od dovolených v těchto místech nikoho neodrazuje.

Podobné je to na území Izraele. Na každém kroku sice potkáváte vojáky a ozbrojené hlídky, ale kromě rizikových oblastí (Jeruzalém, pásmo Gazy, hranice se Sýrií a Libanonem), je v Izraeli bezpečno.

Zda do egyptské Taby jet či nikoli, necháváme na vašem uvážení. Přečtěte si cestopisy od cestovatelů, kteří mají tyto oblasti procestované a kteří se v nich dlouhodobě pohybují. A sami se rozhodněte.

V posledních letech jste asi nezaregistrovali žádný terostistický útok na cizince, který by se uskutečnil na území Izraele. A co se týká území Egypta, asi si vzpomenete pouze na případ pobodané Češky (červenec 2017).

Možná budete nepříjemně překvapeni, když si uvědomíte, kolik teroristických útoků se odehrálo v relativní blízkosti ČR se stovkami mrtvých (Barcelona, Londýn, Manchester, Stockholm, Berlín, Nice, Paříž, Brusel, více zde, ...).


Taba, Egypt: dovolenkář jásá, cestovatel pláče

Do Egypta jsme si zaletěli kvůli odpočinku a naše očekávání se nám splnilo. Ulovili jsme levné letenky a pobyt v 5* hotelu nám poskytl dokonalé zázemí.

Čeká vás relax, relax a zase relax. Nic víc od tohoto výletu neočekávejte.

Váš režim bude: Dokonalá snídaně, pláž, opalování, koupání, drink, opalování, koupání, drink, ... a na závěr dne luxusní večeře, kde se nacpete k prasknutí. Tak co, těšíte se?

Oblast, ve které se Hotel Movenpick nachází, je veliká pouze 4 km2 a nachází se v ní jedna malá tržnice. Nic víc. Když vyjdete mimo resort, nemáte kam jít a není co vidět.

Pokud se zdržíte déle než my (3 noci) můžete vyrazit do izraelského Eilatu nebo na některý z placených výletů po Egyptě. 


Ulovte si levné letenky

Na stránce Ryanair použijte vyhledávač nejlevnějších letenek. Pokud jste ochotni vybrat si k odletu z více letišť, vyzkoušejte je postupně všechny: Berlín, Poznaň, Bratislava, Krakov

Nebo použijte vyhledávač AZAIR. Ten prohledá lety všech leteckých společností.

Nejčastěji koupíte levné letenky 2 až 3 měsíce před odletem. Když není letadlo dostatečně naplněné, seženete letenky třeba i dva týdny před odletem.

Nejvíce levných letenek bývá v období vedlejší sezóny. S blížícím se termínem hlavní sezóny (nebo svátků) bude levných letenek ubývat.

Když se vám podaří sehnat letenky pod 1.500 Kč, buďte si jistí, že je to dost dobrá cena.

Když jsme letenky na začátku ledna kupovali my, daly se z Bratislavy, Poznaně, Katovic, Prahy, Krakova a Berlína sehnat za tyto ceny


Není Taba jako Taba

První Taba sousedí s izraelsko - egyptskou hranicí. Druhá Taba se jmenuje Taba Heights a od hranic je vzdálená cca 20 km.

 • Pokud se ubytujete v té první Tabě, nebudete platit výstupní poplatek z Izraele a vstupní do Egypta. Ušetříte cca 750 Kč za osobu.
 • V případě, že zvolíte ubytování v Taba Heights, výše uvedené poplatky zaplatíte.

Parádní přeprava z letiště do Taby

Přistanete uprostřed pouště na letišti Eilat Ovda, na bývalé vojenské základně. Letiště je malé a asi budete mít dojem, že jste přistáli na letišti místního aeroklubu.

Jakmile projdete pasovou kontrolou, uvidíte po pravé straně malý přenosný stánek, kde si koupíte jízdenky do Eilatu. Cena v jednom směru je jednotná - 5€ bez ohledu na to, kde budete vystupovat. Zaplatit můžete i kartou.

Pojedete linkou 283 státní (a velmi spolehlivé) společnosti Egged.

Odjezdy jsou synchronizované s přílety všech letadel. Dokud nejsou všichni odbavení, autobus neodjede. Pokud má letadlo zpoždění, autobus na něj čeká. Když byl "náš" autobus zaplněn, a nikdo před ním už nestál, šel řidič do haly zkontrolovat, jestli tam přece jenom není někdo s jízdenkou do Taby.

Z letiště jede autobus přímo do Eilatu (cca 60 km). Pak udělá okružní jízdu po několika hotelech v Eilatu a nakonec se vydá k hranicím. Tady má konečnou. Až sem se dostanete bez přestupování.

Podle jízdního řádu trvá cesta 2 hodiny, my jsme ji zvládli za 1:15 hod.

TIP

 • Pokud se v Tabě zdržíte déle než my, vyplatí se kromě zpáteční jízdenky za 10€, připlatit si ještě 4€ za šestidenní lítačku po Eilatu. Pak můžete přejít hranice z Taby, sednout na autobus a vyrazit do Eilatu (je to cca 7 km) a večer se vrátit do hotelu. V ceně je i vstup do podvodní observatoře.

Kromě taxíka se z letiště můžete dostat autobusy společnosti Eilatshuttle.com. Jízdné v jednom směru stojí  8€ a je nutné si ho zakoupit předem na internetu. I tyto autobusy jsou synchronizované se všemi přílety a odlety.

V recenzích a cestopisech se ale často setkáte s informacemi o nespolehlivosti této společnosti a lidé si na ni dost stěžují.


Přechod izraelsko - egyptské hranice

Autobus zastaví pár metrů od hranice a ke kontrole už jdete pěšky. Dotaz na první kontrole nás zaskočil: "Máte zbraň?"

Byl to zážitek jak za totáče: 3 kontroly na izraelské straně, 2 kontroly na egyptské straně a 3 kontroly v areálu Hotelu Movenpick.

Na egyptské straně budete ještě vyplňovat něco jako "vstupní list" a totéž při cestě zpět. Hned jsme si vzpomněli na staré dobré "celní prohlášení" z dob socialismu :-)

Každý turista, který přechází izraelskou hranici, musí zaplatit výstupní poplatek cca 600 Kč a na egyptské straně se platí vstupní poplatek cca 150 Kč.

Neplatí to pro ubytování v sousední Tabě (musíte být ubytování v Hotelu Movenpick nebo v Hotel Taba, anebo v Hotelu Taba Sands) a taky pokud se během pobytu nevydáte dál do Egypta.

Abyste byli poplatku ušetřeni, musíte ukázat vytisknutou rezervaci ubytování v Tabě a navazující zpáteční letenku. Úředník z kontroly zavolá do hotelu a vaši rezervaci ověří. Pokud bude všechno OK, poplatek neplatíte.

V hotelu jsme se dozvěděli:

 • Může se ovšem stát, že i když bude vše OK, přesto budete muset výstupní poplatek zaplatit. Pokud taková situace nastane a budete ubytováni v Hotelu Movenpick, poplatek vám v recepci hotelu vrátí.

Kde se ubytovat?

V Tabě se můžete ubytovat ve třech hotelích: Hotel Movenpick, Taba Hotel a Hotel Taba Sands. Za úvahu stojí pouze první dva, které se nachází přímo na pláži.

 • Hotel Movenpick má několik venkovních bazénů, jeden vnitřní (29 st.), krásnou parkovou úpravu mezi hotelem a soukromou pláží. Ta je dlouhá 400m.
 • Okolí Hotelu Taba (bývalý Hilton) bylo velmi malé a stísněné.

Za nás Hotel Movenpick je jasnou volbou a vybrali bychom si ho znovu.

POZOR na ceny, pokud budete vybírat ubytování na Booking.com - všechny jsou uvedené BEZ daně, poplatků a městské taxy. Výsledná cena je cca o 30% vyšší.


Překvapení v Hotelu Movenpick

Na recepci potvrdili naši rezervaci a sdělili nám, že ji bezplatně upgradovali na pokoj vyšší kategorie. Nestalo se nám to poprvé. Je to častá praxe se kterou se setkáte, pokud cestujete mimo hlavní sezónu a hotel je poloprázdný.

Upgrade pokoje hotel nic nestojí a díky němu udělají z běžného návštěvníka nadšeného hosta, který se o tuto skutečnost podělí s ostatními. Je to součást hotelového marketingu.

Možná nabídnou lepší pokoj i vám.


Sami na pláži

Další výhodou cestování ve vedlejší sezóně je klid a pohoda. Odhadujeme, že na 400 m dlouhé pláži mohlo být tak 40 lidí.


Ceny pití a jídel

Je na vás, zda si koupíte polopenzi či all-inclusive. My měli polopenzi a hlady jsme rozhodně netrpěli. Pokud byste si koupili polopenzi a dostali jste hlad, můžete se najíst za rozumné peníze v některé z hotelových restaurací (libanonská, mezinárodní, čínská a mořské plody).

Ceny jídel jsou velmi rozumné. Cenu na jídelním lístku vynásobte x 1,15 a máte ceny v korunách. Např. žampionová pizza za 104 Kč, tuňákový sendvič za 115 Kč nebo salát Caesar za 104 Kč.

Za pití (na pláži nebo v baru) jsme platili 23 Kč za džus, 35 Kč za kávu nebo 70 Kč za pivo.


Místní tržnice

Pokud vyjdete ven z resortu a dáte se směrem doleva, po pár metrech (300m ?) najdete místní tržnici, kde za egyptské liry můžete nakoupit nejenom drobnosti, jako jsou trička, pití nebo sušenky, ale také můžete (najdete-li k tomu odvahu) pojíst v místním "bistru". My jsme tak stateční nebyli :-)

Pokud sebou budete mít jen dolary či eura, můžete si potřebnou částku směnit na recepci. Je to levnější, než vybírat za vysoký poplatek z bankomatu.
Nicméně dolary jsou tady populární a platit se s nimi dá všude.


Odjezd na letiště

Odjezd na letiště je naprosto v pohodě a je opět synchronizovaný s odlety všech letadel. Autobusy z hranic odjíždí 3,5 hodiny před odletem.

 Autobusy odjíždí z této zastávky. Vzadu je izraelsko - egyptská hranice.

Jedinou komplikací může být přechod hranic. Na egyptské straně jsou dvě více méně formální kontroly, ovšem počítejte opět s vyplňováním výstupního listu a také s možností, že úředník může mít zrovna pauzu a té chvíli s ním nehne nic a nikdo. Na izraelské straně vás čeká 5 důkladných kontrol. 45 minut nám trvalo, než jsme se dostali z hotelu na zastávku. A to jsme u všech kontrol byli první, protože nikdo kromě nás na přechodu nebyl.

Kdybychom na hranicích nebyli sami, cesta na zastávku by nám zabrala určitě daleko víc času. Vyrazte raději s dostatečným předstihem. A zároveň buďte připraveni na variantu, že vám autobus ujede a mějte sebou dolary na zaplacení taxíku. Platební karta vám v tomto případě bude na nic.

Komplikace jako hrom: Doporučení navštívit Tabu jsme dostali od našeho zákazníka. Pobytem byl nadšený, ale při návratu prožil krušné chvíle. Když přecházel hranice, zrovna na nich probíhala dvouhodinová stávka. Na letiště přijel sice před odletem, ale už se nestihl odbavit. Domů se vracel přes Frankfurt.


Kontrola na letišti: Takovou jsme ještě nezažili

Kontrol bylo celkem sedm. Vše začalo asi pětiminutovým pohovorem. Připravte se na otázky: Kde jste byli, S kým jste tam byli, Proč jste tam byli, Co jste tam dělali, Kdo vám balil batoh, Měli jste batoh stále na očích, V kolik hodin vám letí letadlo, Co je to za město, které máte napsané v pasu, Kde se nachází, ...

I když na tom s angličtinou nejste zrovna dobře, pohovoru se neobávejte. Otázky dostanete napsané na papíře a budete ukazovat na připravené odpovědi. Pro tento případ jsou na letišti opravdu velmi dobře vybavení.

První letištní scanner vypadá spíš jak atomový reaktor, takový na evropském letišti asi neuvidíte. Naše batohy projdou celkem třemi scannery.

Vodu nevylévejte

 • V Evropě přes kontrolu nepřenesete pitnou vodu, pokud jí máte více než 100 ml. V Izraeli vás pustí i 1,5 l lahví. Proč tomu tak je, jenom tušíme.
 • Izraelské kontroly jsou velice důkladné a myslíme si, že jejich scannery dokáží analyzovat tekutinu v láhvi. Pokud rozeznají vodu, nemají s tím problém.
 • Budete-li sebou mít velkou láhev s vodou, před kontrolou se jí určitě nezbavujte.

Odletová hala

Vzhledem k tomu, jak je letiště malé, byli jsme překvapeni komfortem, který cestujícím nabízí: mnoho pohodlných sedaček, koutek s matraci na ležení, 2x občerstvení, 1x upomínkové předměty a 1x duty free shop. Navíc aquabar s pitnou vodou zdarma.


Párek v rohlíku za 220 Kč, káva za 96 Kč

V Izraeli je velmi draho a na letišti tuplem: káva 96 Kč, sendvič 180 Kč, malé jídlo se salátem a pitím za 350 Kč. Ceny jsou uvedené v izraelských šekelech. Vynásobte to šesti a máte cenu v korunách.


Bylo to levnější než na Slevomatu?

Za dvě zpáteční letenky, dvě zpáteční jízdenky z letiště a pobyt v 5* hotelu s polopenzí na 3 noci jsme zaplatili 7.160 Kč

Pokud to porovnáme s podobnými nabídkami na Slevomatu (lepší wellness hotel s polopenzí a ubytování na 3 noci přes víkend), pak byl pobyt v Egyptě cenově srovnatelný, někdy i levnější:


Shrnutí

Věděli jsme do čeho jdeme, a proto pobyt naplnil naše očekávání. Dovedeme si představit, že si sem příští zimu znovu na nějaký víkend odskočíme dobít baterky a spálit nos :-)

Pokud bychom se zdrželi déle než 3 noci, určitě bychom se vydali prozkoumat Eilat. To je další na seznamu našich plánů, tak uvidíme.

1 Comment

 1. Zuzana napsal:

  Chtěla bych upozornit na riziko návratu – v prosinci 2017 jsme se při návratu z Eilatu setkali na letišti v Ovda s tím, že Izrael přechodné uzavřel na předem neznámou dobu hranice a tak ti, kteří měli zpáteční letenky z Ovda, ale odskočili si těsně za hranice ať už do Egypta tak do Petry v Jordánsku, kde je hraniční přechod cca 2 km od Eilatu se nedostali na letiště a museli řešit za drahé peníze jiný odlet z jejich místa pobytu. Předložení letenek na hranicích ani žádné další pokusy jim nebylo nic platné – uzavření hranic platilo bez výjimek pro všechny !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to a friend