AirBNB versus Booking. Překvapivý výsledek. – Cestování nás baví

AirBNB versus Booking. Překvapivý výsledek.

AirBNB je celosvětová síť nabízející ubytování v soukromí, které je je vnímáno jako jedno z nejlevnějších. Ale je tomu skutečně tak?

Máme připravené srovnání nejlevnějšího ubytování od AirBNB a Booking pro dvoudenní pobyt v thajském Patongu na poloostrově Phuket.

Srovnáváme ubytování pro dvě osoby na dvě noci v oblasti Patong v termínu od 27. do 29.6.2016.

Pokud bezmezně věříte tomu, že ubytování přes AirBNB je levné nebo nejlevnější, budete překvapeni. 

Proto už několik let říkáme: Jestliže sháníte nejlevnější ubytování, hledejte ho na více místech (portálech) a jednotlivé nabídky porovnávejte.

Levné ubytování přes AirBnB?

Tak jako na portálu Booking.com najdete nabídku ubytování v hotelech, penzionech nebo apartmánech, naleznete na portálu AirBNB nabídky ubytování v soukromí.

Systém hledání a objednání ubytování na AirBNB je velmi podobný Bookingu. Ale u AirBNB funguje obousměrné hodnocení, tzn. že a) ubytování hodnotí host a b) hostitel hodnotí hosta. Takže pokud host objednává další ubytování, může si nový hostitel prohlédnout hodnocení svého potencionálního hosta předchozími hostiteli.

Ubytování v soukromí má své výhody a nevýhody. Jestliže víte, na co si dát pozor a pokud umíte dobře cizí jazyk, můžete být spokojeni.

Největší plus vidíme v osobním kontaktu s hostitelem, který se o Vás může postarat mnohem lépe než hotel. Popovídá si s Vámi, dá Vám tipy, které v průvodcích nenajdete, možná Vás vezme sebou na výlet a možná navážete nové přátelství.

S portálem AirBNB máme dva problémy:

1.Vyhledávání ubytování na webu je velmi nepřehledné a ubytování nelze seřadit např. od nejlevnějšího.

2.Ačkoli se o ubytování AirBNB píše jako o jednom z nejlevnějších, my ten pocit nemáme. Vzhledem k tomu, že cestujeme mimo sezónu, ceny hotelů jsou nízké a velmi se přibližují cenám za ubytování v soukromí. Proto za ceny, které odpovídají ubytování v soukromí, seženeme ubytování v hotelech, které obvykle bývá v atraktivnější lokalitě a ve vyšším standardu.

Na nedávné cestě do Thajska nás doprovázel náš synovec, velký propagátor AirBNB, který sám působí již několik let jako poskytovatel ubytování v soukromí. Musel uznat, že cenám a komfortu ubytování v resortech se žádná nabídka ubytování v soukromí nevyrovnala. Přestože hledal přednostně ubytování v soukromí, nakonec i on spal ve 2x v resortu a 2x hotelu.

Podívejte se, jak dopadlo srovnání nejlevnějšího ubytování v thajském Patongu přes AirBNB a Booking.
 

Nejlevnější ubytování na AirBNB

Protože na portálu AirBNB nelze ubytování seřadit od nejlevnějšího, musíme vycházet z informace uvedené v Cenovém rozpětí. Nejlevnější ubytování je za 250 Kč / noc, cena je uvedena bez poplatků.

 

AirBNB, 605 Kč

Na AirBNB lze nejlevnější ubytování sehnat za 605 Kč.

 

Booking, 3* ubytování, 275 Kč

Na Booking lze nejlevnější ubytování sehnat za 275 Kč. Jedná se o 3* apartmán. 

Toto ubytování je o 330 Kč levnější než nejlevnější ubytování na AirBNB.

 

Booking, 3* ubytování, 675 Kč včetně snídaně

Pokud si připlatíme 70 korun, pak budeme mít ubytování včetně snídaně.  

 

Booking, 4* ubytování, 730 Kč

Za cenu o 125 korun vyšší než je nejlevnější ubytování na AirBNB, můžete sehnat ubytování ve 4* hotelu.

Možná by bylo prima připlatit pár korun a užít si komfortu tohoto ubytování zvláště, když je v ceně i hotelový bazén.

 

Shrnutí 

 • Na zvážení je, zda není cenově zajímavější připlatit si 70 Kč a získat ubytování se snídaní.
 • Případně zda si nepřiplatit 125 Kč a získat 4* ubytování.V případech, jako je tento, nabízí Booking levnější ubytování než AirBNB. Ovšem v jiných případech to může být naopak.

Tím chceme říct, že pokud sháníte nejlevnější ubytování, nespoléhejte pouze na AirBNB a nabídky sledujte i na dalších portálech a vzájemně je porovnávejte.

V této ukázce jsme chtěli na konkrétních příkladech ukázat, že zažitá představa o tom, že ubytování v soukromí je nejlevnější, nemusí být vždy pravdivá.

Konkrétní ceny ale záleží na lokalitě, ve které budete ubytování shánět, a na období, ve kterém ho budete shánět. Někdy bude levnější ubytování v soukromí, jindy v hotelu.

Skutečností však zůstává, že za poslední 3 roky jsme výhodnější nabídky na ubytování našli (až na jednu výjimku), vždy na Bookingu.

3 Comments

 1. Mira napsal:

  Ovšem výhodou může být u Airbnb možnost vaření v kuchyňce, která v bytě většinou je. Pokud jedete do destinace, kde ceny v restauracích se pohybují od 200kč nahoru, tak možnost nakoupit si levně v supermarketu a uvařit si oceníte.

 2. Mě prostě Airbnb baví. Váš pohled je ale pěkně realistický – to se mi líbí. Třeba na Bali je většina zajímavých a krásných ubytování na Airbnb, řekl bych že to je místní folklór. Oproti tomu v Thajsku nás rezervace skrze booking přišla na mnohem lepší peníze. Člověk může porovnávat, určitě se to někdy může vyplatit.

  Díky za článek.

 3. Lenda napsal:

  Vybrali jsme Krétu a rozdíl mezi portály je 3335,- pro jedno a to samé ubytování. Je to částka, nad kterou už nemávnu rukou. Tentokráte u mě vyhrál booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *